4. února  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Téměř všechny svitky od Mrtvého moře jsou rozluštěny

Svitky od Mrtvého moře - Foto:  Wikimedia

Svitky od Mrtvého mořeFoto:  Wikimedia

Audiovizuální nahrávky vzpomínek pamětníků holocaustu a dalších genocid 20. století jsou už 8 let v pražském Centru Malach. V Izraeli rozluštěn předposlední svitek od Mrtvého moře. 140 let od narození Martina Bubera.

Vzpomínka na otevření Centra vizuální historie Malach - Foto: Jana Šustová

Vzpomínka na otevření Centra vizuální historie MalachFoto: Jana Šustová

Přes 54 tisíc audiovizuálních nahrávek rozhovorů s pamětníky událostí celého 20. století si můžete poslechnout v samém srdci Prahy v Centru vizuální historie Malach. To sídlí v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí a v pondělí si odbornou konferencí připomnělo 8. výročí své existence. Podobných center je na celém světě ke čtyřiceti. Více v příspěvku Jany Šustové.  

Slavné Svitky od Mrtvého moře, které patří k nejvýznamnějším nálezům 20. století, nejsou dodnes všechny rozluštěny. Předposlední z nich nyní úspěšně rozšifrovala badatelka z univerzity v Haifě. Pokračuje Gita Zbavitelová. 

Před 140 lety se ve Vídni narodil Martin Buber. Tento významný židovský filozof spojil svůj život se sionistickým hnutím, chasidstvím, ale i s mezináboženskými a mezinárodními mírovými rozhovory. O jeho životě si s Mikulášem Vymětalem bude povídat Kateřina Havlíková. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 21. října  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Světový král knoflíků

  Kdo jím byl a jak vypadá neobvyklé muzeum, které založil? Při příležitosti blížícího se stoletého výročí republiky budeme mluvit o českožidovském hnutí. A také o mýtu výjimečné československé demokracie a vztahu k ...

   
 • 14. října  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jak vypadal židovský Prostějov?

  Penzion Charlese Jordana slouží v Praze židovským seniorům a slaví čtvrt století od svého vzniku. V prostějovském Špalíčku vystavují papírový model zdejších židovských uliček. A vzpomeneme také na písničkáře a disidenta...

   
 • 7.10.2018 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Co Tóra učí o dobru a zlu

  Včera v synagogách začal nový cyklus čtení Tóry – biblických Pěti knih Mojžíšových. A hned na počátku můžeme číst o hříchu prvních lidí.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas