4. února  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Téměř všechny svitky od Mrtvého moře jsou rozluštěny

Svitky od Mrtvého moře - Foto:  Wikimedia

Svitky od Mrtvého mořeFoto:  Wikimedia

Audiovizuální nahrávky vzpomínek pamětníků holocaustu a dalších genocid 20. století jsou už 8 let v pražském Centru Malach. V Izraeli rozluštěn předposlední svitek od Mrtvého moře. 140 let od narození Martina Bubera.

Vzpomínka na otevření Centra vizuální historie Malach - Foto: Jana Šustová

Vzpomínka na otevření Centra vizuální historie MalachFoto: Jana Šustová

Přes 54 tisíc audiovizuálních nahrávek rozhovorů s pamětníky událostí celého 20. století si můžete poslechnout v samém srdci Prahy v Centru vizuální historie Malach. To sídlí v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí a v pondělí si odbornou konferencí připomnělo 8. výročí své existence. Podobných center je na celém světě ke čtyřiceti. Více v příspěvku Jany Šustové.  

Slavné Svitky od Mrtvého moře, které patří k nejvýznamnějším nálezům 20. století, nejsou dodnes všechny rozluštěny. Předposlední z nich nyní úspěšně rozšifrovala badatelka z univerzity v Haifě. Pokračuje Gita Zbavitelová. 

Před 140 lety se ve Vídni narodil Martin Buber. Tento významný židovský filozof spojil svůj život se sionistickým hnutím, chasidstvím, ale i s mezináboženskými a mezinárodními mírovými rozhovory. O jeho životě si s Mikulášem Vymětalem bude povídat Kateřina Havlíková. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 18. ledna  2018 v 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Mojžíš je pro Židy největším z proroků

  Podle hebrejského kalendáře připadá na tento čtvrtek sedmý den měsíce adar, kdy si Židé připomínají narození i úmrtí biblického Mojžíše. Muže, kterého židovská tradice považuje za největšího proroka.

   
 • 18. února  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Osud a knihy Evy Erbenové

  Izraelské lidové tance si můžete se skupinou Besamim přijít zatančit i v Praze. Osud a knihy spisovatelky Evy Erbenové. Největší židovský prorok Mojžíš.

   
 • 11. února  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jak chápat nový polský zákon?

  Nový polský zákon ztíží bádání o vině Poláků za pronásledování Židů. 31. ledna zemřel nejvýraznější básník z generace zakladatelů Izraele Chajim Guri. A práci terezínských vychovatelů zmapovala historička Lenka Gei...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace