20. srpna  2017 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Terezínští skladatelé. Výstava Nakupujte u Židů. Malíř Patrik Hábl

Terezín, vchod do Malé pevnosti - Foto: Jaroslava Mannová

Terezín, vchod do Malé pevnostiFoto: Jaroslava Mannová

Hudební festival Gustav Mahler a Terezínští skladatelé se koná na počest nedoceněných umělců, kteří tvořili Terezíně. Výstava Nakupujte u Židů! v židovském muzeu ve Vídni představuje prominentní vídeňské obchodní domy.

Moritz Nähr: Gustav Mahler (1907) - Foto: Moritz Nähr, Wikimedia Commons, Public domain

Moritz Nähr: Gustav Mahler (1907)Foto: Moritz Nähr, Wikimedia Commons, Public domain

Ve středu 23. srpna začíná v Terezíně mezinárodní Hudební festival Gustav Mahler a Terezínští skladatelé 2017 - 2025. Jeho základ tvoří hudba Gustava Mahlera a opomíjená díla hudebních skladatelů, kteří tvořili v terezínském ghettu. S festivalem vzniká zároveň Institut Terezínských skladatelů, který je doprovázen konferencí. Mluvili jsme s organizátorem celého projektu Jiřím Polákem. 

Kdy a kde se chodilo na procházku se želvou? Bylo to v roce 1839 v Paříži, kde v pasážích začaly vznikat předchůdci obchodních domů. Želva symbolizovala tempo potulování se po obchodech a je také jedním z prvních exponátů na výstavě Nakupujte u Židů, která představuje obchodní kulturu ve Vídni. 

Jak zhmotnit někoho, kdo zde už není, ale stále zůstává? Jak si lépe pamatovat historii? Malíř Patrik Hábl se svojí instalací s názvem Introspekce v Malé pevnosti v Terezíně dotýká nejhlubších tajemství života, smrti i lidské historické zkušenosti.  

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Pořad ke stažení najdete zde. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 18. listopadu  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Chasidismus

  Jaká je role chasidů, příslušníků židovského mystického hnutí, které je dodnes významnou a živou menšinou v rámci judaismu. Představíme také podoby Ahasvera ve výtvarném umění. A při příležitosti vypravení prvního transportu...

   
 • 11. listopadu  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Probudit lvy

  Dnes vás pozveme na teplický festival Cimes, představíme novou knihu současné izraelské spisovatelky Ajelet Gundar-Gošenové Probudit lvy a uslyšíte také o židovském lékaři s českými kořeny, který se roku 1870 stal osobním...

   
 • 4. listopadu  2018 v 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Osmdesát let od říšského pogromu

  Noc z 9. na 10. listopadu 1938 provází v dějinách označení říšský pogrom. Při protižidovském násilí v Německu, v obsazeném Rakousku a okupovaném českém pohraničí bylo zavražděno 91 osob.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas