6. května  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Vyvedla je z pekla

Irena Sendlerová v červenci 1949 v kanceláři oddělení sociální péče - Foto:  www.irenasendler.org

Irena Sendlerová v červenci 1949 v kanceláři oddělení sociální péčeFoto:  www.irenasendler.org

Seminář Mechanchim o smysluplném vyučování o Izraeli inspiroval lektory uvnitř židovské komunity. 70. výročí vzniku státu Izrael: jaké je jeho současné mezinárodní postavení? A připomeneme také 10 let od úmrtí Ireny Sendlerové, která zachránila dva a půl tisíce dětí z varšavského ghetta.

Jak správně o Izraeli vyučovat? Jaký přístup je nejvhodnější? A jak moc jsou evropské židovské komunity propojené? Takové otázky si kladli účastníci semináře o smysluplném vyučování o Izraeli, který pořádalo Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea. Informace bude mít Kateřina Havlíková. 

14. května si budeme připomínat 70. výročí od založení Státu Izrael. O současné mezinárodní situaci Izraele, jeho strategických partnerech i možných hrozbách natáčela s politoložkou Irenou Kalhousovou Terezie Jirásková. 

Irena Sendlerová v roce 1943 po útěku z vězení - Foto:  www.irenasendler.org

Irena Sendlerová v roce 1943 po útěku z vězeníFoto:  www.irenasendler.org

„Vyvedla nás z pekla“ – prohlásil jeden polský historik při pohřbu Ireny Sendlerové. Patřil totiž k dvěma a půl tisícům dětí, které tato žena zachránila z varšavského ghetta. V sobotu uplyne deset let od její smrti. Děti, které vyvedla z varšavského ghetta, pomáhala umístit do polských rodin, klášterů či sirotčinců. I když padla do rukou gestapa a vytrpěla brutální mučení, zachráněné děti ani své spolupracovníky neprozradila. O její příběh se zajímala Jana Šustová. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 12. srpna  2018     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Svatba bez klezmeru je horší než pohřeb bez slz

  Ve městech kde tvořili židé většinu obyvatelstva, byl klezmer velmi důležitou součástí života. Říkalo se prý, že svatba bez klazmeru je horší než pohřeb bez slz. Taneční melodie se hrávaly na svatbách, zásnubách, zábavách...

   
 • 5. srpna  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jaký byl festival v Třebíči?

  Ohlédneme se za festivalem židovské kultury v Třebíči. V Izraeli se debatuje o tom, jak definovat identitu židovského státu. Putování za židovskými památkami zamíří do Boskovic. moderuje Tomáš Töpfer.

   
 • 29. 7. 2018     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Proběhl 18. ročník festivalu Ha Makom

  V Holešově vyvrcholil osmnáctý ročník festivalu Ha Makom, který prostřednictvím programu složeného z přednášek, koncertů i výletů připomíná místní židovskou historii. Letos se organizátoři zaměřili především na kulatá...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas