6. května  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Vyvedla je z pekla

Irena Sendlerová v červenci 1949 v kanceláři oddělení sociální péče - Foto:  www.irenasendler.org

Irena Sendlerová v červenci 1949 v kanceláři oddělení sociální péčeFoto:  www.irenasendler.org

Seminář Mechanchim o smysluplném vyučování o Izraeli inspiroval lektory uvnitř židovské komunity. 70. výročí vzniku státu Izrael: jaké je jeho současné mezinárodní postavení? A připomeneme také 10 let od úmrtí Ireny Sendlerové, která zachránila dva a půl tisíce dětí z varšavského ghetta.

Jak správně o Izraeli vyučovat? Jaký přístup je nejvhodnější? A jak moc jsou evropské židovské komunity propojené? Takové otázky si kladli účastníci semináře o smysluplném vyučování o Izraeli, který pořádalo Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea. Informace bude mít Kateřina Havlíková. 

14. května si budeme připomínat 70. výročí od založení Státu Izrael. O současné mezinárodní situaci Izraele, jeho strategických partnerech i možných hrozbách natáčela s politoložkou Irenou Kalhousovou Terezie Jirásková. 

Irena Sendlerová v roce 1943 po útěku z vězení - Foto:  www.irenasendler.org

Irena Sendlerová v roce 1943 po útěku z vězeníFoto:  www.irenasendler.org

„Vyvedla nás z pekla“ – prohlásil jeden polský historik při pohřbu Ireny Sendlerové. Patřil totiž k dvěma a půl tisícům dětí, které tato žena zachránila z varšavského ghetta. V sobotu uplyne deset let od její smrti. Děti, které vyvedla z varšavského ghetta, pomáhala umístit do polských rodin, klášterů či sirotčinců. I když padla do rukou gestapa a vytrpěla brutální mučení, zachráněné děti ani své spolupracovníky neprozradila. O její příběh se zajímala Jana Šustová. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 14. října  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jak vypadal židovský Prostějov?

  Penzion Charlese Jordana slouží v Praze židovským seniorům a slaví čtvrt století od svého vzniku. V prostějovském Špalíčku vystavují papírový model zdejších židovských uliček. A vzpomeneme také na písničkáře a disidenta...

   
 • 7.10.2018 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Co Tóra učí o dobru a zlu

  Včera v synagogách začal nový cyklus čtení Tóry – biblických Pěti knih Mojžíšových. A hned na počátku můžeme číst o hříchu prvních lidí.

   
 • 7.10.2018 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Festival KOLNOA

  Festival izraelského filmu KOLNOA. Nový cyklus čtení Tóry. Jak reagovali na Mnichovskou dohodu Židé v tehdejší britské mandátní Palestině?

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas