1. července  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Žen rabínek přibývá

Zadní synagoga Třebíč - interiér - Foto: Michal Malý

Zadní synagoga Třebíč - interiérFoto: Michal Malý

Jaká je současná situace žen rabínek v židovských komunitách? Rozšíření památníku obětem šoa z českých zemí v pražské Pinkasově synagoze. Třebíčská židovská čtvrť je už 15 let na seznamu památek UNESCO.

V roce 2016 stanula v čele nábožensko-sionistické kongregace v jeruzalémské čtvrti Katamon žena – Karmit Feintuchová. Tehdejší rabín Benny Lau to okomentoval slovy: Více než polovinu našeho společenství tvoří ženy. „Proč by tedy v roli vůdce komunity nemohla být také žena?“ Jaká je současná situace žen rabínek v židovských komunitách zjišťovala Kateřina Havlíková. 

Ve starobylé Pinkasově synagoze v Praze je jeden z nejstarších evropských památníků obětem šoa. Na jejích stěnách jsou od 2. poloviny 50. let zapsána jména bezmála 80 tisíc židovských obětí holocaustu z českých zemí, které nikde nemají svůj hrob a měly zůstat zapomenuty. Stálou expozici od tohoto týdne doplňují také výstavní prvky v exteriérech a digitální prezentace v interiéru. Více se dozvíte od Jany Šustové. 

Zadní synagoga Třebíč - interiér - Foto: Michal Malý

Zadní synagoga Třebíč - interiérFoto: Michal Malý

V úterý uplyne 15 let od zápisu třebíčských památek na seznam světového dědictví UNESCO. Tamní čtvrt a hřbitov jsou jedinými samostatnými židovskými památkami na prestižním seznamu mimo Izrael. Jak toto zviditelnění na mapě světa proměnilo genius loci stísněných domků u řeky ? Do třebíčských uliček se vydala Martina Pouchlá... 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 11. listopadu  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Probudit lvy

  Dnes vás pozveme na teplický festival Cimes, představíme novou knihu současné izraelské spisovatelky Ajelet Gundar-Gošenové Probudit lvy a uslyšíte také o židovském lékaři s českými kořeny, který se roku 1870 stal osobním...

   
 • 4. listopadu  2018 v 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Osmdesát let od říšského pogromu

  Noc z 9. na 10. listopadu 1938 provází v dějinách označení říšský pogrom. Při protižidovském násilí v Německu, v obsazeném Rakousku a okupovaném českém pohraničí bylo zavražděno 91 osob.

   
 • 4.11.2018 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  O čem se nemluví

  Nová kniha americké novinářky a spisovatelky Helen Epstein. Osmdesát let od říšského pogromu známého pod názvem Křišťálová noc. Dolní Beřkovice a židovská minulost obce.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas