1. července  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Žen rabínek přibývá

Zadní synagoga Třebíč - interiér - Foto: Michal Malý

Zadní synagoga Třebíč - interiérFoto: Michal Malý

Jaká je současná situace žen rabínek v židovských komunitách? Rozšíření památníku obětem šoa z českých zemí v pražské Pinkasově synagoze. Třebíčská židovská čtvrť je už 15 let na seznamu památek UNESCO.

V roce 2016 stanula v čele nábožensko-sionistické kongregace v jeruzalémské čtvrti Katamon žena – Karmit Feintuchová. Tehdejší rabín Benny Lau to okomentoval slovy: Více než polovinu našeho společenství tvoří ženy. „Proč by tedy v roli vůdce komunity nemohla být také žena?“ Jaká je současná situace žen rabínek v židovských komunitách zjišťovala Kateřina Havlíková. 

Ve starobylé Pinkasově synagoze v Praze je jeden z nejstarších evropských památníků obětem šoa. Na jejích stěnách jsou od 2. poloviny 50. let zapsána jména bezmála 80 tisíc židovských obětí holocaustu z českých zemí, které nikde nemají svůj hrob a měly zůstat zapomenuty. Stálou expozici od tohoto týdne doplňují také výstavní prvky v exteriérech a digitální prezentace v interiéru. Více se dozvíte od Jany Šustové. 

Zadní synagoga Třebíč - interiér - Foto: Michal Malý

Zadní synagoga Třebíč - interiérFoto: Michal Malý

V úterý uplyne 15 let od zápisu třebíčských památek na seznam světového dědictví UNESCO. Tamní čtvrt a hřbitov jsou jedinými samostatnými židovskými památkami na prestižním seznamu mimo Izrael. Jak toto zviditelnění na mapě světa proměnilo genius loci stísněných domků u řeky ? Do třebíčských uliček se vydala Martina Pouchlá... 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas