7. ledna  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Židé v diaspoře

Jindřich Buxbaum: Židé v diaspoře - Foto: Knihkupectví Kosmas

Jindřich Buxbaum: Židé v diaspořeFoto: Knihkupectví Kosmas

Fotografická kniha Židé v diaspoře dává nahlédnout do autentických židovských komunit. Ohlédneme se za rokem 2017, který byl pro Izrael rokem úspěšným. Pozveme do kina na izraelský film Cukrář.

Fotografická kniha Židé v diaspoře dává nahlédnout do autentických židovských komunit v Čechách, na Moravě, ale též na Ukrajině nebo v Anglii. Židé v diaspoře - tak zní název této letos vydané knihy fotografií šternberského rodáka Jindřicha Buxbauma. Muž z tradiční moravské židovské rodiny v ní zúročil sedm let fotografování obrazů ze života Židů v českých městech, ale i v Kyjevě nebo třeba Londýně. Publikací s ním listovala Martina Pouchlá. 

O Izraeli se média většinou zmiňují jen v souvislosti s blízkovýchodním konfliktem. Zaniká přitom, jak nesmírně úspěšná země to je. Více Leo Pavlát. 

Z izraelského filmu Cukrář - Foto:  KVIFF

Z izraelského filmu CukrářFoto:  KVIFF

Do českých kin právě přišel izraelsko-německý film Cukrář, který nabízí netradiční příběh o lásce a smrti milované osoby. Celovečerní debut režišéra Ofira Raula Graizera sklidil dlouhé ovace vestoje už při své světové premiéře na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a zaujal i ekumenickou porotu. S režisérem filmu natáčela Jana Šustová. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 14. října  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jak vypadal židovský Prostějov?

  Penzion Charlese Jordana slouží v Praze židovským seniorům a slaví čtvrt století od svého vzniku. V prostějovském Špalíčku vystavují papírový model zdejších židovských uliček. A vzpomeneme také na písničkáře a disidenta...

   
 • 7.10.2018 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Co Tóra učí o dobru a zlu

  Včera v synagogách začal nový cyklus čtení Tóry – biblických Pěti knih Mojžíšových. A hned na počátku můžeme číst o hříchu prvních lidí.

   
 • 7.10.2018 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Festival KOLNOA

  Festival izraelského filmu KOLNOA. Nový cyklus čtení Tóry. Jak reagovali na Mnichovskou dohodu Židé v tehdejší britské mandátní Palestině?

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas