31. srpna  2014 v 17:00  rubrika: Slovo mezi nebem a zemí

Jak jen teskná je noc

Páter František Lízna a jeho hospodyně Josefka - Foto: Jana Šustová

Páter František Lízna a jeho hospodyně JosefkaFoto: Jana Šustová

V dnešním Slovu mezi nebem a zemí s názvem: „Jak jen teskná je noc“ uslyšíme poezii Otce Františka Lízny. Ten se nedávno svou skromnou sbírkou básní v próze přiřadil ke jménům, jako je například Jakub Deml, František Daniel Merth nebo Anastáz Opasek. To byli také katoličtí kněží, kteří psali poezii.

František Lízna dnes žije na faře ve vesničce Vyšehorky, kam odešel v roce 1995, aby to měl blízko k odsouzeným do věznice Mírov. Spolu s ním tam přebývá vždy několik bezdomovců a o všechny se tam obětavě stará hospodyně Josefka.  

František Lízna na pouti do Santiaga de Compostela - Foto: Archiv Františka Lízny

František Lízna na pouti do Santiaga de CompostelaFoto: Archiv Františka Lízny

Za posledních 10 let František Lízna mimo jiné udělal, jak on sám říká, kříž přes Evropu svými pěšími poutěmi. Karel Vepřek nás teď zve na návštěvu k otci Líznovi do Vyšehorek spojenou s ochutnávkou jeho poezie, kterou čte Jan Vlasák. 

 

V pořadu Jak jen teskná je noc uslyšíme poezii Otce Františka Lízny, který žije na faře ve vesničce Vyšehorky, kam odešel v roce 1995, aby to měl blízko k odsouzeným do věznice Mírov. Spolu s ním tam přebývá vždy několik bezdomovců.

Vložit na svůj web

Autor:  Karel Vepřek
Pořad: Slovo mezi nebem a zemí  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: Pořad se vysílal do roku 2014 v neděli od 17:00  
 

Nové články v rubrice

 • 28. prosince  2014 v 17:00     Audio  rubrika: Slovo mezi nebem a zemí

  Nový rok v různých náboženských tradicích

  Konec starého a začátek nového roku doprovází bouřlivé oslavy. Můžeme v nich najít i nějaký hlubší smysl? A jak slaví Nový rok různá náboženství? Na to hledá odpověď Karolína Koubová.

   
 • 14. prosince  2014 v 17:00     Audio  rubrika: Slovo mezi nebem a zemí

  Když kostely zvou k setkávání

  Kostel jako Osvobozené divadlo nebo jako hájemství eucharistie? To je dilema, které řeší jak církev, tak architekti. Ti čeští dokázali v první polovině minulého století zásadním způsobem měnit klasické představy o sakrálním...

   
 • 23. listopadu  2014 v 17:00     Audio  rubrika: Slovo mezi nebem a zemí

  Kairos 89 (3/3): Proměna

  V těchto dnech si připomínáme listopadové události roku 1989. Svůj podíl na společenských změnách měly i křesťanské církve. S Pavlem Hlavatým se v třídílném seriálu s názvem Kairos 89 pokoušíme zmapovat některé významné...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas