25. března  2018  rubrika: Vertikála

Cesta k Velikonocům pro pokročilé

Poslední březnovou Vertikálu provázely úvahy nad vnitřním smyslem největších křesťanských svátků. - Foto: Tereza Brázdová

Poslední březnovou Vertikálu provázely úvahy nad vnitřním smyslem největších křesťanských svátků.Foto: Tereza Brázdová

Symbolika a dimenze velikonočních událostí jsou tak mohutné, že k nim nelze přistoupit se samozřejmostí. Platí to i pro Vatikán, který zavedl tradiční institut, kdy se kazatel papežského domu před Velikonocemi obrací s výkladem i na samotného římského biskupa, kardinály a zaměstnance kurie, aby je do tématu uvedl.

Tento úkol už po léta patří italskému kapucínovi a teologovi Ranieru Cantalamessovi. Sloužil pontifikům Janu Pavlu II., Benediktu XVI. a dnes i Františkovi. Velikonoce 2018 jsou i pro Vertikálu Českého rozhlasu dobrou příležitostí, aby prošla s paterem Cantalamessou blíž ke smyslu největšího svátku křesťanského kalendáře. 

Pro pět postních pátků, které jako příprava Velikonocům předcházejí, koncipuje Cantalamessa pět kázání. A letos vybral jako ústřední téma výzvu z listu svatého apoštola Pavla Římanům: „Nepřizpůsobujte se tomuto světu:“ Kam tato nadčasová výzva míří, jsme ve studiu diskutovali s holešovickým farářem Pavlem Semelou a Vladimírem Málkem, rektorem farnosti v Líbeznicích. 

„V Novém zákoně se slovo svět používá ve dvou významech. Na jedné straně je to všechno, co Bůh stvořil, co nás obklopuje a co je dobré. V některých Pavlových listech, nebo i u svatého Jana ale existuje svět také jako něco, co se oddělilo od Boha – to zasažené hříchem a zlem – a od toho se má člověk distancovat, říká Pavel Semela.  

Raniero Cantalamessa ve svých aktuálních promluvách upozorňuje, že apoštol Pavel neříká, změňte svět, ale změňte sami sebe. Podle papežského kazatele jde o výzvu, která se může míjet s paradigmatem dneška. 

„Současný svět má takové rčení, výraz – být svůj. „Buď svůj“, říká se. V tomto smyslu identita křesťana zní: Podívej se do svého srdce, kde je ten tvůj zdroj života? Kdo je ten první ve tvém životě? Na něj zaměřuj sám sebe a z toho potom vycházej,“ navazuje Vladimír Málek, který v minulosti působil také jako ředitel Pastoračního střediska Arcibiskupství pražského. 

„Úkolem křesťanského života je právě neutíkat ale ani nebýt stejný a vnášet do tohoto svět něco jiného. A ta změna přichází v tom, že obnovíme svoje nitro a budeme se podobat tomu Ježíšovu stylu jednání a života,“ konstatuje na téma vnitřní proměny farář Pavel Semela. 

Autor:  Tomáš Šponar

Nové články v rubrice

 • 29. dubna  2018     Audio  rubrika: Vertikála

  Víra přináší do partnerského vztahu toleranci

  Polibek pod třešní je neodmyslitelnou součástí toho, jak tráví první máj zamilovaní. Spokojený partnerský vztah se ale zdá být v době s vysokým procentem rozvedených manželství výzvou. Jak k budování láskyplného partnerství...

   
 • 29. dubna  2018     Audio  rubrika: Vertikála

  Víra přináší do partnerského vztahu toleranci

  Polibek pod třešní je neodmyslitelnou součástí toho, jak tráví první máj zamilovaní. Spokojený partnerský vztah se ale zdá být v době s vysokým procentem rozvedených manželství výzvou. Jak k budování láskyplného partnerství...

   
 • 15. dubna  2018     Audio  rubrika: Vertikála

  Vyplatí se demonstrovat za rodiny?

  V Česku se znovu pochodovalo pro život a rodinu, a to v rámci akce, která už sedmnáctým rokem v řadě deklaruje, že zdravou a fungující rodinou vše začíná a končí. Hosty debaty Vertikály byli Aleš Opatrný, pastorální...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas