10. září  2017  rubrika: Vertikála

Jsou opravdu vyretušované kříže barbarství a útok na kulturní dědictví lidstva?

Kříže na kostelech na řeckém ostrově Santorini. právě ty Lidl z obalů výrobků umazal - Foto: Fotobanka Pixabay

Kříže na kostelech na řeckém ostrově Santorini. právě ty Lidl z obalů výrobků umazalFoto: Fotobanka Pixabay

Vyretušované kříže na letácích obchodního řetězce, kamínek, který strhl lavinu pohoršení a silných slov. Copak je to za úkaz? Umíme správně číst to, co se kolem nás děje, anebo se ztrácíme v překladu? Plýtváme energií na bezvýznamné maličkosti, anebo reagujeme správně a logicky na znepokojivé momenty, které přináší dnešní doba?

V diskusi Vertikály se nad tématem sešli primas český, kardinál Dominik Duka, a religionista a publicista Jan Sušer. Ten podotýká, že kauza s vyretušovanými kříži narazila na emoční nestabilitu naší společnosti a zapadla do určité atmosféry – proto lidé tak ostře reagují napříč společností. Kardinál Duka připomíná, že symboly mají vypovídající hodnotu a neustále působí na naše podvědomí. Jsou pro nás důležité, i když ani nedokážeme přesně říci, proč. 

Jak je to vlastně s náboženským a s ateistickým fanatismem v dnešní Evropě? Co je náboženská neutralita a proč je to téma, které budí emoce? Jaká je role náboženských vůdců ve společnosti, zejména při krizích? Jak mají církve kooperovat s ostatními složkami společnosti a s vedením země? Jak si s námi pohrává reklama a proč na její hřiště vstupujeme? 

Autor:  Eva Hůlková  (ehů)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace