29. října  2017  rubrika: Vertikála

Konverze jako odpověď na duchovní krizi v Česku? Důvod k opatrnému optimismu by tu byl

Křest v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze - Foto: Akademická farnost Praha Salvátor

Křest v kostele Nejsvětějšího Salvátora v PrazeFoto: Akademická farnost Praha Salvátor

Pavel Hošek, vedoucí katedry religionistiky na Evangelické teologické fakultě a kazatel Církve bratrské se společně s teologem a pastoračním referentem Římskokatolické akademické farnosti Praha, Martinem Staňkem, zamýšleli nad tím, zda konverze může být zdrojem pro posílení křesťanských církví, které nemají v České společnosti výraznější pozici.

V současné společnosti může mít obrácení dimenze, které se jinde hledají těžko. Po historii tvrdých konfesních bojů, éře totality i překotné ekonomické transformaci žijeme stále v zemi, kde se náboženství příliš nedaří. Alespoň podle statistik. 

Právě konverze, tedy obrácení k víře, by mohla jak podle Pavla Hoška, tak Martina Staňka hrát klíčovou roli. I přesto, že se oba hosté shodli na tom, že většina současných konvertitů pochází z prostředí, které už nereprezentuje výraznější křesťanskou tradici. Podle Pavla Hoška může být důvod k umírněnému optimismu i v tom, že česká společnost znovuobjevuje svou kulturní a duchovní identitu. 

Toto hledání, ale není bezbolestné. Jak připomněl Martin Staněk, konverze měly a mají vlastní dynamiku, silné i slabé okamžiky. „Konvertité jsou horlivci, často a najednou nám chtějí jaksi narušovat naše zaběhlé církevní pořádky,“ popsal Martin Staněk někdy typické situace a postoje, v nichž mohou být novověrci do tradičních společenství přijímání s jistou dávkou podezření a opatrnosti. 

Podle Pavla Hoška ale bývá i na straně konvertitů určité „před porozumění“ postojů a situací v církvích, které může narážet na každodenní praxi. „Velmi často konvertité zápasí se zklamáním z církve po té, co pomine prvotní opojení té nově nabyté úžasné zkušenosti,“ konstatoval Pavel Hošek. 

I přes tyto tradiční výzvy oba respondenti vidí v konverzích cestu k výraznému oživení českého křesťanství . Jedenu z pozitivních dimenzí současnosti popsal Pavel Hošek, který konstatoval, že duchovní hledání už není vnímáno jako projev slabosti nebo kompenzace. 

Autor:  Tomáš Šponar

Nové články v rubrice

 • 29. dubna  2018     Audio  rubrika: Vertikála

  Víra přináší do partnerského vztahu toleranci

  Polibek pod třešní je neodmyslitelnou součástí toho, jak tráví první máj zamilovaní. Spokojený partnerský vztah se ale zdá být v době s vysokým procentem rozvedených manželství výzvou. Jak k budování láskyplného partnerství...

   
 • 29. dubna  2018     Audio  rubrika: Vertikála

  Víra přináší do partnerského vztahu toleranci

  Polibek pod třešní je neodmyslitelnou součástí toho, jak tráví první máj zamilovaní. Spokojený partnerský vztah se ale zdá být v době s vysokým procentem rozvedených manželství výzvou. Jak k budování láskyplného partnerství...

   
 • 15. dubna  2018     Audio  rubrika: Vertikála

  Vyplatí se demonstrovat za rodiny?

  V Česku se znovu pochodovalo pro život a rodinu, a to v rámci akce, která už sedmnáctým rokem v řadě deklaruje, že zdravou a fungující rodinou vše začíná a končí. Hosty debaty Vertikály byli Aleš Opatrný, pastorální...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas