26. února  2017 v 09:10  rubrika: Vertikála

Proč pomáhat v rozvojových zemích, třeba i jako dobrovolník?

Základní škola Ngolang, Lombok - Foto:  www.kintari.com

Základní škola Ngolang, LombokFoto:  www.kintari.com

V pořadu Vertikála se dozvíte, že dobrovolníkem se můžete stát i v důchodovém věku a navíc i ve velmi exotických zemích. Nad tím, proč pomáhat v rozvojových zemích, se zamýšlí autorka pořadu Daniela Brůhová se svými hosty.

Britská Nadace charitativní pomoci Charities Aid Foundation (CAF), která sestavuje žebříček nejštědřejších zemí světa od roku 2010, do něj v roce 2016 zahrnula 140 zemí. 

Vyplývá z něj, že globálně se lidé v pomáhání druhým zlepšili a na celém světě bylo charitám darováno více peněz než loni. 

Nejštědřejší jsou už třetí rok po sobě obyvatelé Barmy. V této chudé asijské zemi, ve které dlouhá léta vládla vojenská junta a často se potýká s přírodními katastrofami, lidé nejvíce pomáhají svým bližním. 

Za Barmou se na druhém místě umístili obyvatelé Spojených států a na třetím Australané. Žebříček pak na úplně posledním místě uzavírá Čína. Mezi Evropany jsou nejštědřejší Britové. Česká republika skončila na 121 místě ze 140 zemí. 

Dobrovolníci v Česku každoročně odpracují kolem 45 milionů hodin a odvádějí práci za víc než 5,5 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik a z vládního dokumentu o politice státu vůči neziskovým organizacím. Podle tohoto materiálu vlády nezištnou činnost dělají skoro dva miliony Čechů a Češek nad 14 let, ČR se tak řadí v dobrovolnictví na osmou příčku EU. Dobrovolníci také vyjíždějí pomáhat do rozvojových zemí. 

Hosté pořadu:
Jan Dus, ředitel Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE
Jiří Tošner, psycholog a zakladatel centra pro dobrovolnictví Hestia
Petra Lazáková koordinátorka organizace DORRA, o.p.s., a redaktorka ČRo 

Nové články v rubrice

 • 19. března  2017 v 10:10     Audio  rubrika: Vertikála

  Co skrývá prastaré jméno Josef

  Dnes, kdy slaví svůj svátek Josefové, se nad tímto starým biblickým jménem bude se svými hosty zamýšlet Daniela Brůhová.

   
 • 12. února  2017 v 10:10     Audio  rubrika: Vertikála

  Lesy v české krajině

  Les je úžasný prostor, kde se dá dýchat, který podněcuje fantazii a vyzývá k modlitbě - říká jeden z hostů Vertikály. Další konstatuje, že fenomén českého lesnictví spočívá v rozporu ortodoxně zelené politiky a ortodoxně...

   
 • 29. ledna  2017 v 10:10     Audio  rubrika: Vertikála

  Zbytečné obory na univerzitách

  „Máme řadu oborů, které nemají nejen na univerzitách co dělat, protože studovat takové věci nemá smysl,“ řekl rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula. Jsou skutečně některé obory zbytečné? Je studium na vysokých školách...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace