24. prosince  2017  rubrika: Vertikála

Z Vánoc se v dnešní společnosti vytrácí jeden z jejich ústředních motivů – chudoba

Vytrácí se z dnešní převážně konzumní společnosti původní ústřední motivy Vánoc? - Foto: Fotobanka Pixabay

Vytrácí se z dnešní převážně konzumní společnosti původní ústřední motivy Vánoc?Foto: Fotobanka Pixabay

Na Štědrý den jsme ve Vertikále debatovali o prostotě a chudobě se dvěma katolickými kněžími – Josefem Hurtem a Tomášem Petráčkem. Téma jsme zvolili i proto, že nadcházející svátky jsou už tradičně spojeny především s konzumem. To, co totalitní režimy akcentovaly, aby zakryly duchovní rozměr Vánoc, zdůrazňuje paradoxně i tržní společnost. Oba koncepty nakonec tak trochu kontrastují s původním rámcem svátků, v nichž je příběh chudoby ústředním motivem.

V diskusi zazněl citát, který konstatuje: "Bůh si mohl zvolit různé cesty k příchodu Ježíše Krista na tento svět a zvolil si cestu chudoby." S hosty jsme se tedy zamysleli nad tím, jaké poselství má tento vzkaz pro dnešního člověka. "Téma chudoby nemusí být spojeno s tím, že se odbýváme. Může být spojeno s tím, že se dokážeme dělit, že dokážeme být solidární, a že si nějak pokorněji uvědomíme, že není všechno v našich rukou," říká Josef Hurt, který se vedle svých kněžských povinností věnuje také publicistice. 

Tomáš Petráček, církevní historik a vysokoškolský pedagog svého kolegu doplňuje s tím, že nejen v této souvislosti bychom si všichni měli klást důležité otázky o smyslu toho, co máme, a proč toto vlastnictví shromažďujeme. "Jde o to mít kontrolu nad tím, co člověk vlastní a užívat jen to, co potřebuje. A o zbytek se dělit," konstatuje Tomáš Petráček. 

Zesnulý kardinál, jezuita Carlo Martini, ve svém posledním rozhovoru prohlásil, že církev je v blahobytné Evropě a Americe unavená a že blahobyt je zátěží. Josef Hurt v této souvislosti odkazuje ke klíčovým dokumentům, jakým je například Chudoba církve, ale i k rozhodnutí papeže Františka otevřít tradici Světového dne chudých či k Paktu z katakomb, který se v závěru II. vatikánského koncilu jednoznačně přihlásil k chudobě jako k autentické cestě opravdové služby. 

Tomáš Petráček v kontextu požadavku chudoby kladeného na církev upozorňuje na fakt, že se v historii toto téma stále vrací a pokaždé jej provází určité napětí. Podobné je to ostatně i v současnosti, kdy prostotu a solidaritu s novou naléhavostí přináší i sám pontifik. "Papež František není liberál nebo modernista, jak ho někteří povrchně a možná hloupě označují. On je v pravém smyslu slova radikál. Je to člověk, který jde ke kořeni, k tomu "radix". A jde mu o to, obnovit tu krásu, tu nádheru, tu vůni evangelia," uzavírá historik. 

Autor:  Tomáš Šponar

Nové články v rubrice

 • 15. dubna  2018     Audio  rubrika: Vertikála

  Vyplatí se demonstrovat za rodiny?

  V Česku se znovu pochodovalo pro život a rodinu, a to v rámci akce, která už sedmnáctým rokem v řadě deklaruje, že zdravou a fungující rodinou vše začíná a končí. Hosty debaty Vertikály byli Aleš Opatrný, pastorální...

   
 • 8. dubna  2018     Audio  rubrika: Vertikála

  Humor by měl posvěcovat, míní katolický publicista František Schildberger

  Jaký je vztah víry a humoru? Má k němu blíže katolicismus nebo protestantismus? A jaký vtip už je za hranou? Na tyto otázky se v debatě Vertikály snažili odpovědět básník, publicista a šéfredaktor katolického názorového...

   
 • 1. dubna  2018     Audio  rubrika: Vertikála

  Ježíšův příběh je stále silná story

  Hosty debaty Vertikály bili pražský světící biskup Václav Malý a pedagog ze strojní fakulty pražské ČVUT Josef Zícha, který se zabývá přístrojovou technikou směřující do vesmíru.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace