15. února  2015 v 21:40  rubrika: Za hranou

Bezpilotní letouny

Bezpilotní letadlo Phantom - Foto:  UpVision

Bezpilotní letadlo PhantomFoto:  UpVision

O bezpilotních letounech a robotických létajících přístrojích se v poslední době mluví nejčastěji v souvislosti s útoky na pozice islámských radikálů. Nesměle s jejich nasazením koketují také komerční společnosti, kterým by mohly zajistit třeba kurýrní službu. Jak ale zajistit, aby nerušily naše soukromí a nezabíjely s chladnou vypočítavostí svého programovatelného mikročipu?

I když se o bezpilotních letounech (dronech) mluví hlavně v posledních letech, první bezpilotník sestavil už v roce 1916 profesor Archibald Montgomery Low. Pojmenoval ho Aerial Target (Vzdušný cíl). A také za první světové války se pokračovalo s experimenty. To, když v USA sestavili letadlo řízené na dálku (Hewitt-Sperry Automatic Airplane).  

V 80. a 90. letech 20. století zájem o bezpilotní letadla vzrostl, tak jak se potřebné technologie a přístroje miniaturizovaly a kdy se o dronech začalo uvažovat, ne už jen jako taktickém výzvědném, ale i jako o bojovém prostředku. Vývoje dronů se ostatně od počátku účastnili vojáci. Přelomovým obdobím je válka v Afghánistánu. Zatímco dnes technologická prvenství patří prakticky výlučně USA, ještě v 80. letech patřili ke světové špičce i Sověti. Jejich TU-143 měla také naše Československá lidová armáda, podobně jako ta rumunská, či lybijská.  

Co se s těmito bezpilotníky stalo a jak dnes AČR pohlíží na drony? David Šťáhlavský telefonoval na Generální štáb. A ve studiu se podíváme Za hranu etických a morálních imperativů spojených s nasazením létajících robotů do výzbroje, ale také jejich komerčního využití. Hosty pořadu jsou Jakub Karas, ředitel Aliance pro bezpilotní letecký průmysl a analytik, popularizátor dronů Jan Kužvart. 

Nové články v rubrice

 • 7. prosince  2015 v 21:40     Audio  rubrika: Za hranou

  Holky z plakátu

  „Ten to produkt má koule!“ „Nikdo vám to neudělá jako já!“ Slogany sexistických reklam doplněné o více čí méně odhalená těla lákají na nákupy nejrůznějších produktů. Co znamená sexismus v reklamě a proč by nám polonahá...

   
 • 18. října  2015 v 21:40     Audio  rubrika: Za hranou

  Krizové hry jsou poučné pro studenty i přednášející

  Na české vysoké školy dorazila nová výuková metoda. Asi nenahradí tradiční systematické vzdělávání, četbu odborné literatury a diskuse v seminárních místnostech, ale může přinejmenším zpestřit výuku mezinárodní politiky....

   
 • 11. října  2015 v 21:40     Audio  rubrika: Za hranou

  „Senior není žádným zvláštním druhem člověka“

  To, že v Česku stárne populace, asi víme všichni. Otázkou zůstává, jestli bude mít narůstající počet seniorů k dispozici dostatek geriatrů, tedy odborných lékařů.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas