„Církevní učení není správné“

16. srpen 2015

Na letošní Prague Pride přijela spolu s dalšími zahraničními hosty také římsko-katolická řeholnice z řádu Loretánských sester Jeannine Gramicková ze Spojených států. Pracuje s věřícími gayi a lesbami od sedmdesátých let dvacátého století. Její názory jí vynesly zákaz veřejného vystupování a pastorace LGBT lidí.

„Na začátku, tedy v sedmdesátých letech, vládly jak v katolické církvi, tak v řadách veřejnosti velké obavy a úzkosti z této menšiny. To se ale postupně změnilo. A to tak, že teď si 75 až 80 % katolíků myslí, že lidé z LGBT komunity by neměli být diskriminovaní a že by měli mít stejná práva jako kdokoliv jiný.“

Říká řeholnice z řádu Loretánských sester Jeannine Gramicková a jedním dechem dodává, že názory biskupů, ať už ve Spojených státech nebo jinde, se od běžných věřících liší.

Jeannine Gramicková ve stánku Logosu na pražské Letné během festivalu Prague Pride

„Existují výjimky, třeba antverpský biskup Bonny, který loni na podzim veřejně prohlásil, že by církev měla najít způsob, jak požehnat stejnopohlavním svazkům. Jak víte, my katolíci žehnáme kde co, slyšela jsem, že zdejší arcibiskup si požehnal auto. Když můžete požehnat auto, můžete jistě požehnat i dvěma lidem, kteří se milují, což je mnohem cennější.“

Jeannine Gramicková kritizuje fakt, že oficiální církevní učení nabízí homosexuálům jedinou možnost – celibát. V katechismu se dočteme, že je k těmto osobám potřeba „přistupovat s úctou, soucitem a jemnocitem“, nicméně homosexuální jednání je vnitřně nezřízené a tyto osoby jsou proto povolány k čistotě. S tím Jeannine Gramicková nesouhlasí:

„Já jsem se pro celibát rozhodla zcela svobodně. Kdyby římsko-katolická církev nařídila heterosexuálům celoživotní celibát, pobouřilo by nás to. Někteří heterosexuálové si celibát dobrovolně vybrali. Ale nařídit lesbám a gayům, že nesmějí vyjádřit lásku tomu, ke komu ji cítí, s kým chtějí prožít celý život a komu jsou oddaní… Velmi rychle jsem si uvědomila, že církevní učení není správné.“

Jeannine Gramicková ve stánku Logosu na pražské Letné během festivalu Prague Pride

Podle americké řeholnice je velkou nadějí pro věřící LGBTQ komunitu papež František:

„Odpověděl na otázku o homosexuálech svou slavnou replikou: Kdo jsem já, abych je soudil? – tato věta teď udává tón. Papež se setkal s transsexuálem, při veřejné audienci na popeleční středu přijal skupinu LGBT poutníků, které jsem provázela, to všechno jsou znamení, že je to opravdový pastýř.“

V říjnu bude druhé zasedání mimořádné synody o rodině. Do Vatikánu se sjedou biskupové z celého světa. Mezi nejsledovanější témata patří kromě přístupu k homosexuálům také pastorace rozvedených a znovu sezdaných.

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio