11. května  2014 v 21:40  rubrika: Za hranou

Co víme o muslimech v Česku?

Protestní modlitba muslimů na Letné - Foto: Filip Jandourek

Protestní modlitba muslimů na LetnéFoto: Filip Jandourek

Kdo jsou muslimové v Česku? V odborné literatuře (např. v publikaci Islám v srdci Evropy) se dočteme, že v Česku na rozdíl od mnoha zemí západní Evropy není početná, historicky etablovaná muslimská menšina. Navíc tu žijí muslimové asi z osmi desítek zemí, což znamená, že jde o velmi heterogenní skupinu a v žádném případě se o ní nedá mluvit jako o komunitě.

Většina z nás žádného muslima osobně nezná a má o českých muslimech zprostředkované (a často velmi zkreslené) informace. S tímto předpokladem pracuje projekt Muslimové očima českých školáků.  

„Nejde o žádnou propagaci islámu. Cílem našeho projektu je naučit studenty středních škol a gymnázií kritickému myšlení. Islám a muslimové se ukázali jako dobré téma, na kterém si tuto dovednost lze osvojit,“ vysvětluje zakladatelka projektu Klára Popovová.  

Ve výzkumu na 11 školách, který předcházel spuštění samotného vzdělávacího projektu, studenti před maturitou např. opakovaně uváděli, že tři čtvrtiny muslimů jsou Arabové nebo že čím větší část těla a obličeje mají muslimské ženy zahaleny, tím nižší mají vzdělání a tím více mají dětí. Studenti také často nevědí, že nejvíce muslimů žije v Indonésii.  

Mezikulturní dialog  

Kriminalisté z ÚOOZ zasahují v sídle Islámské nadace v ulici Politických vězňů v Praze - Foto:  ČTK

Kriminalisté z ÚOOZ zasahují v sídle Islámské nadace v ulici Politických vězňů v PrazeFoto:  ČTK

Salih Ylmaz z neziskové organizace Mozaiky patří k signatářům veřejného prohlášení fóra židů, křesťanů a muslimů Společný hlas, které odsoudilo policejní zásah z 25. dubna v některých pražských muslimských modlitebnách. Policejní ozbrojenci vtrhli mezi modlící se muslimy v pátek, což je pro ně zvláštní den, vysvětluje Salih Ylmaz: „Páteční bohoslužba s modlitbami začíná v poledních hodinách a je nenahraditelná. Páteční shromáždění je výlučné.“  

Ylmaz jedním dechem doplňuje, že on při zásahu policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nebyl. Turečtí muslimové se v Praze nescházejí ani v informační kanceláři Islámského centra, ani na Černém mostě, ale v mešitě na Palmovce.  

Ylmaz pochází z Turecka, v Česku žije jedenáctý rok a upřesňuje, že nevládní nezisková organizace Mozaiky pracuje v souladu s učením tureckého myslitele Fethullaha Gülena, který jako nejvhodnější prostředek pro dosažení vzájemného respektu a míru mezi různými kulturami a náboženstvími doporučuje dialog. 

Nové články v rubrice

 • 7. prosince  2015 v 21:40     Audio  rubrika: Za hranou

  Holky z plakátu

  „Ten to produkt má koule!“ „Nikdo vám to neudělá jako já!“ Slogany sexistických reklam doplněné o více čí méně odhalená těla lákají na nákupy nejrůznějších produktů. Co znamená sexismus v reklamě a proč by nám polonahá...

   
 • 18. října  2015 v 21:40     Audio  rubrika: Za hranou

  Krizové hry jsou poučné pro studenty i přednášející

  Na české vysoké školy dorazila nová výuková metoda. Asi nenahradí tradiční systematické vzdělávání, četbu odborné literatury a diskuse v seminárních místnostech, ale může přinejmenším zpestřit výuku mezinárodní politiky....

   
 • 11. října  2015 v 21:40     Audio  rubrika: Za hranou

  „Senior není žádným zvláštním druhem člověka“

  To, že v Česku stárne populace, asi víme všichni. Otázkou zůstává, jestli bude mít narůstající počet seniorů k dispozici dostatek geriatrů, tedy odborných lékařů.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas