Egypt – čekání na volby v rozdělené zemi

12. červenec 2015

Egypt čeká na několikrát odkládané parlamentní volby – parlament v zemi nefunguje už tři roky. Na začátku července uplynuly dva roky od chvíle, kdy egyptská armáda svrhla tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího.

Byl to první demokraticky zvolený prezident po pádu režimu Husního Mubaraka. Do voleb v roce 2012 kandidoval jako člen Muslimského bratrstva a jako předseda Strany svobody a spravedlnosti. Armádu, která Mursího po masových demonstracích 3. července 2013 svrhla, vedl současný prezident Egypta Abdal Fattáh Sísí. Mursího mezitím soud v několika procesech odsoudil k trestu smrti.

Situaci v Egyptě sleduje politolog z Orientálního ústavu AV ČR Clément Steuer: „Egypťané jsou rozdělení, ale je těžké odhadnout sílu obou táborů. Poslední volby, ve kterých se přímo utkaly, byly v roce 2012. To už jsou tři roky. Nevím, jak se od té doby jejich podpora změnila.“

„Je ale jasné, že v Egyptě existují v zásadě dva tábory – zastánci sekularizace a příznivci islamizace. Také víme, že voličská základna politického islámu se nachází převážně na jihu země, na venkově, v pouštních oblastech, zatímco ve velkých městech na severu, tedy v nejmodernizovanější části země, která má největší ekonomickou i politickou moc, převládají zastánci sekularizace.“

„To jsou buď příznivci Mubarakova režimu, nebo revolucionáři Arabského jara a stoupenci levicové politiky. Takže vidíme, že sekularizační proud se skládá s nesmiřitelných táborů – těch, kdo Mubaraka podporovali, a těch co ho v roce 2011 svrhli.“

To, že byl Muhammad Mursí odsouzen k trestu smrti, ještě podle Steuera neznamená, že skutečně dojde na popravu: „I v tuto chvíli, kdy velký muftí potvrdil trest smrti, má Mursí několik možností, jak se trestu smrti vyhnout. Jednak se může odvolat proti rozsudku a také může být omilostněn současným prezidentem. Takže je ještě předčasné počítat s tím, že by došlo k vykonání rozsudku. Mursí má několik možností, jak si zachránit krk.“

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio