22. června  2014 v 21:40  rubrika: Za hranou

Veganství: Etika na talíři

Zelenina - Foto: Stock Exchange

ZeleninaFoto: Stock Exchange

Dobrovolně se rozhodly nejíst maso, mléko ani vejce. Vzdaly se živočišné stravy a jsou krásné a šťastné. Důvody, které vedly k jejich rozhodnutí nám přišly do pořadu Za hranou objasnit dvě ženy, veganky. Petra Šatopletová a kreslířka Toy Box v rozhovoru o tom, co znamená etika ve stravování.

Veganství je nejen forma rostlinné diety, ale pro některé především životní filozofie. Veganství nacházíme u několika kmenů, které si tuto formu stravy uchovaly ze starých dob. Novodobé veganské komunity jsou zakládány od 40. let minulého století, v dnešní době se veganství pojí například s komunitou straight edge nebo s politikou food not bombs.  

Přirozené veganství?  

„Existuje nejedna studie, která ukazuje, že veganství je prostě zdravé. A alergie na laktózu, to není žádná nemoc. Člověk má jednou přestat pít mateřské mléko a tak je intolerance laktózy u dospělých vlastně přirozená,“ tvrdí Petra Šatopletová. Tvrzení, že veganství je zdravé, potvrzují nejen výzkumy, ale především lidé, vegani, kteří se aktivně věnují sportům a ve staří vypadají o dvacet let mladší. A rozhodně nestrádají.  

Veganství jako politický akt  

Většina veganů klade velký důraz na osobní odpovědnost každého člověka a respekt k ostatním – lidem i zvířatům. Veganství je často propojené s dalším aktivismem, existují veganské komunity, veganské sportovní kluby. Veganství pro některé znamená životní cestu, při níž se snaží neubližovat či si odříkat, může být chápáno jako politické přesvědčení, že lidé a zvířata jsou si rovni a pokud pokládáme zvířata za slabší, měli bychom jim pomáhat a ne je vraždit.  

Vegan - Konzument  

Veganství má však více podob. Od prostého využívání rostlin z přírody až po nakupování luxusní (veganské) kosmetiky a tzv. „guilty pleasures“. „Člověk jí jídlo v nadměrný míře. Moc jíme, tahle společnost je založena na nadměrné konzumaci. Veganství je pro mě pořád snesitelnější způsob konzumace než představuje většinová společnost,“ říká komiksová kreslířka Toy Box. 

Pokud se chcete dozvědět více:
http://www.food-not-bombs.cz
http://www.michalkolesar.net
http://www.soucitne.cz
http://www.otevrioci.cz 

Nové články v rubrice

 • 7. prosince  2015 v 21:40     Audio  rubrika: Za hranou

  Holky z plakátu

  „Ten to produkt má koule!“ „Nikdo vám to neudělá jako já!“ Slogany sexistických reklam doplněné o více čí méně odhalená těla lákají na nákupy nejrůznějších produktů. Co znamená sexismus v reklamě a proč by nám polonahá...

   
 • 18. října  2015 v 21:40     Audio  rubrika: Za hranou

  Krizové hry jsou poučné pro studenty i přednášející

  Na české vysoké školy dorazila nová výuková metoda. Asi nenahradí tradiční systematické vzdělávání, četbu odborné literatury a diskuse v seminárních místnostech, ale může přinejmenším zpestřit výuku mezinárodní politiky....

   
 • 11. října  2015 v 21:40     Audio  rubrika: Za hranou

  „Senior není žádným zvláštním druhem člověka“

  To, že v Česku stárne populace, asi víme všichni. Otázkou zůstává, jestli bude mít narůstající počet seniorů k dispozici dostatek geriatrů, tedy odborných lékařů.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas