31. prosince  2016 v 09:05  rubrika: Duchovní zamyšlení

Nepromarněný čas. Zamyšlení Jana Vechety

Stojíme na samém konci roku 2016, už jen pár hodin nás dělí od vstupu do roku nového. Hodí se vůbec do dnešního dne slova zamyšlení, když lidé chtějí dnes být především veselí? A možná právě proto sem patří, abychom se v poslední den roku také chvíli zastavili.

Proč vlastně lidé tak bujaře slaví Silvestr? Důvody mohou být tři:  

Za prvé:
Lidé se radují ze života … to, že žijeme na tomto světě, že máme k dispozici čas – to je zázrak, který si zaslouží oslavu!  

Za druhé:
- Lidé si uvědomují pomíjivost času - a tak naplno propukne snaha „užít si“, protože čas se krátí … zavládne heslo: zapomeňme na starosti!  

Za třetí:
- Jímá nás nostalgie – něco končí a už se to nikdy nevrátí … čas nejde zastavit – a proto: zapamatujme si tento okamžik!  

Ano, čas je dar, vzácný dar. Má hodnotu celé věčnosti. A co je cenné, to musí být chráněno …  

Jak chránit „čas“? Máme dvě možnosti:
- Nepromarnit
- Naplnit  

A jak to udělat konkrétně? Promarněný čas je ten, který využívám jen pro sebe. Naproti tomu naplněný čas je ten, o který se rozdělím s druhými. Jednoduché pravidlo, které zná už biblická moudrost: „Co chcete, aby lidé činili vám, to čiňte vy jim ….“ Chcete-li, aby lidé měli na vás a pro vás čas, věnujte ho i vy jim! A pak ho bude dostatek pro všechny … tohoto naplněného času, naplněného vzájemným dobrem. Protože to, oč se rozdělíme, se podivuhodně rozmnoží.  

Milí posluchači, poslední lekce má být nejkratší. Proto na závěr už jen připojuji slovo na cestu do dalšího roku: „Bůh nám neslíbil klidnou plavbu, ale šťastný přístav."  

Přeji Vám nepromarněný, nýbrž naplněný čas nejen dnešního dne! Pak se jistě nemineme cílem. 

Autor je farář Římskokatolické farnosti Domaslavice. 

Autor:  Jan Vecheta
Pořad: Mezi nebem a zemí  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas