1. dubna  2017 v 09:05  rubrika: Duchovní zamyšlení

O humoru

Apríl se nevyhýbá ani světu vědy - Foto: Fotobanka Pixabay

Apríl se nevyhýbá ani světu vědyFoto: Fotobanka Pixabay

Mám tu možnost vás oslovit v den, kdy si nemůžeme být jistí žádným vážně míněným výrokem. Je totiž první duben, který vešel do dějin pod označením „Apríl“, které si vypůjčil z jiných jazyků jako název celého krásného jarního měsíce, který dnes začínáme.

Jak vlastně vznikl tento zvyk? Možná je důvodem sama příroda se svým jarním „aprílovým počasím“, nevyzpytatelným a stále se měnícím – jako by si z nás dělala legraci střídáním vloček sněhu, kapek deště a paprsků sluníčka. A možná nám tím příroda sama naznačuje, že zdravá rozvernost, humor a anekdota je něco, co patří k životu jako koření. Nesmí ho být moc a nesmí se to přehnat. Ale bez něj by byl život planý.  

Někdy se ptáme, jestli i vážné věci jde brát s humorem, s nadsázkou? Jinými slovy: Jestli má Bůh smysl pro humor? Jsou lidé, kteří se takového přístupu bojí. Jejich obraz Boha je obrazem nejvyšší vážnosti. Jistě to neznamená dělat si z vážných věcí legraci. Ale i duchovní život ukazuje, že brát věci s nadhledem je i v oblasti ducha nebytné. I řada významných postav to svým životem jasně ukazovala.  

Nebrat se příliš vážně nás totiž vede k pokoře. A pokora je základní předpoklad pokojného soužití mezi lidmi. A protože si Bůh přeje „pokoj na zemi mezi lidmi dobré vůle …“ tak nás jistě podpoří ve všem, co nám k pokoře pomůže.  

A že má Bůh smysl pro humor, to dokládá i skutečnost, že první zázrak učiní Ježíš na svatbě. A pro žíznivé svatebčany připraví šest kamenných džbánů dobrého vína. Jistě to neudělal pro vážnou tvář ... ale pro radost lidského srdce, jak říká už starozákonní žalm.  

Když si tedy z vás někdo – nejen dnes – „vystřelí“, nemějte mu to za zlé. Zasmějte se tomu! A zasmějete se často i sami sobě, když něco zpackáte nebo pokazíte. Je to úžasně osvobozující. Vždyť dokonalost bude až jednou v nebi! A to není žádný „apríl“ – to je ta nejradostnější vážná věc! 

Autor je farářem Římskokatolické farnosti Domaslavice. 

Autor:  Jan Vecheta
Pořad: Mezi nebem a zemí  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas