30. ledna  2016 v 09:05  rubrika: Duchovní zamyšlení

O pokušeních. Zamyšlení Erwina Kukuczky

Ďábel ukazuje Ježíšovi všechna království světa - Foto: Berna Lopez, www.evangile-et-peinture.org

Ďábel ukazuje Ježíšovi všechna království světaFoto: Berna Lopez, www.evangile-et-peinture.org

Už za deset dní začne doba postní, která nám říká, co činit, abychom se nemuseli bát. Tradičním postním čtením z Bible je příběh o Ježíšově pokušení na poušti. Při jeho výkladu je možné se soustředit na postavu ďábla, personifikovat ji a vyvozovat nejrůznější závěry. Dnes je toto téma velmi oblíbené.

Také je možné vyzdvihnout metafyzický zázrak, což je ještě atraktivnější a lákavější. Nebo položit důraz na půst a oddělit se od světa k meditacím.  

V dnešní době možná i kolem sebe, ale hlavně na televizní obrazovce vidíme mnoho projevů víry: naplněné kostely, spoustu církevních obřadů. Ovšem v úplném kontrastu s tím je všechno ostatní, kde se nemluví, ale něco se koná.  

Při ekumenických pobožnostech jsou všechny církve svorně vedle sebe, v praktickém životě je to jinak. Církve mají u nás již čtvrt století svobodu, ale ne vždy ji užívají k šíření lásky, pokoje a vzájemného porozumění, ale k budování své moci a slávy. Mnoho se mluví o obnově duchovního života, o budování rodiny, a přitom si jistý starosta v novinách postěžoval, že „maminky dávají přednost penězům před výchovou dětí“.  

Ježíš odmítá ďáblova pokušení - Foto: Berna Lopez, www.evangile-et-peinture.org

Ježíš odmítá ďáblova pokušeníFoto: Berna Lopez, www.evangile-et-peinture.org

Vyznáváme, že Pán Ježíš je naším Spasitelem, a přitom se z televize dovídáme, že je jen jedním z lidových léčitelů. To nemá být výčet negací, ale obraz naší doby. Evangelium nepatří minulosti. Jistě, je těžké třeba ztratit peníze, majetek, žít v nesvobodě, ale tragédií je nemít svědomí, nežít duchem, neuznávat žádnou autoritu a vědomě žít jen pro sebe.  

Stejné pokušení jako u Ježíše na poušti přichází ke každému z nás. Je to především touha po majetku, moci, jak u národů, tak u jednotlivců. Před tím jsme varováni. Je třeba nejdříve si toto pokušení uvědomit. Jen s Boží pomocí to může alespoň někdo dokázat. Budeme-li se o to snažit, vykročili jsme už teď k naší spáse.  

Vraťme se k Hospodinu. Je to k dobru naší rodiny, církve i naši země. 

Autor:  Erwin Kukuczka
Pořad: Mezi nebem a zemí  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas