6. února  2016 v 09:05  rubrika: Duchovní zamyšlení

Proč je třeba chránit manželství. Zamyšlení Michala Kluse

Svatba - Foto: Stock Exchange

SvatbaFoto: Stock Exchange

Vážení rozhlasoví posluchači. V pondělí začne další Národní týden manželství. Jsem moc vděčný za tuto iniciativu, která nám připomíná, že manželství je něco vzácného, důležitého, něco, co potřebujeme opravdu chránit.

Možná by se někdo zeptal „Proč? Proč jej potřebujeme chránit?“. Na Michiganské státní univerzitě ve Spojených státech publikovali výsledky výzkumu, ve kterém se pokusili zachytit vliv rozvodů na globální oteplování. Studie mimo jiné vyčísluje, k jakému nárůstu spotřeby dochází jen díky tomu, že se manželství a rodiny rozpadají a nežijí pohromadě ve společných domácnostech.  

Dovolte jeden konkrétní výstup za mnohé. Kdyby se manželství nerozpadávala a rodiny by žily spolu, spotřebovalo by se ve Spojených státech o 73 terawatthodin elektrické energie méně. Abych to převedl do nějakých srozumitelnějších údajů, tak si představte, že to téměř odpovídá výkonu všech 24 českých tepelných elektráren. Tedy, kdyby se v USA manželství nerozpadala, mohli by zavřít 24 elektráren. A to by už životní prostředí určitě poznalo.  

Věřím, že je vám jasné, že životní prostředí asi není ten nejdůležitější důvod, proč chránit manželství. Vždyť víme, že jde o nás samotné, o naše životní štěstí, jde o naše děti a jejich budoucnost, jde o naši společnost.  

Dovolte tedy, že přidám jednu drobnou přesto zlatou radu, kterou zapsal apoštol Pavel v listu Efezským a to právě na úvod pasáže o manželství. Čteme tam: „V poddanosti Kristu se podřizujte jedni druhým.“ Je tady výzva, abychom se podřizovali jeden druhému. Právě v manželství je to nesmírně důležité. Největším nepřítelem manželství je náš egoismus.  

A tak bych nás všechny chtěl povzbudit, abychom u příležitosti Národního týdne manželství usilovali o pokoru. Pokora není známka slabosti, ale zralosti. Pokud budeme v pokoře přistupovat jeden k druhému, tak se to i na těch manželstvích projeví. A úplně nejlepší by bylo, kdybychom to dokázali dělat v kontextu poddanosti Kristu, který je tím, kdo naše manželství chce chránit a vést, a který přišel, aby naše životy, naše manželství, měly smysl. „V poddanosti Kristu se podřizujte jedni druhým.“  

Milí rozhlasoví posluchači, přeji Vám, abyste ve vašem manželství viděli ovoce své pokory. A pokud v manželství nejste, tak ať ho prostě vidíte v každé oblasti Vašeho života.  

Autor je farář Slezské církve evangelické augsburského vyznání v Třinci. 

Autor:  Michal Klus
Pořad: Mezi nebem a zemí  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas