2. července  2016 v 09:05  rubrika: Duchovní zamyšlení

Život je dar, za který během dovolené můžeme děkovat. Zamyšlení Jana Vechety

Muž na výletě si prohlíží pampelišku - Foto: Jana Šustová

Muž na výletě si prohlíží pampeliškuFoto: Jana Šustová

Také už vám začala dovolená? Nebo co nevidět začne? Nebo se na ni ještě budete pár týdnů těšit a necháváte si ji na pozdní léto?

Ať tak či tak, asi každý z nás, kdo jsme zařazeni do pracovního procesu, vítáme možnost na pár dnů všeho nechat a změnit prostředí. Vyjít si do lesa nebo k vodě, lehnout si na rozkvetlou louku nebo vnímat krásu modrých chrp v pšeničném poli. Dýchat čerstvý horský vzduch nebo vůni mořského pobřeží. Zkrátka – jen tak být. Vychutnat si pocit, že jsem, že existuji, a že kolem mě se odehrává zázrak zvaný „život“ – a já jsem jeho součástí.  

Co je to vlastně život?  

Rád bych připomněl sedm bodů, sedm střípků z mozaiky obsahu tohoto slova: 

1. Ten první jsem už zmínil: Život je zázrak a – doplnil bych – život je tajemství – nevíme, odkud přichází a jak je to možné, že vůbec existuje? 

2. Druhý bod je podobný: Život je nesamozřejmost: Jak jsme si zasloužili, že žijeme? Vždyť jsme tu vůbec nemuseli být! 

3. Třetí charakteristika navazuje: Život je dar – nikdo z nás si jej nedal, nezasloužil, nepředplatil – všichni jsme jej dostali, a to zcela zdarma! Nejsme tedy jeho pány, ale příjemci a správci. 

4. Za čtvrté: Život je křehký – jak málo stačí, aby nebyl – hlavně v počátku, ale i v průběhu. A musí být proto chráněn. 

5. Protože – a to je za páté: Život je boj – kolik nebezpečí se staví proti němu! Ale právě v zápase se život utváří a posiluje. 

6. Šestý bod: Život je cesta – je to stálý pohyb a změna, dál a hloub … 

7. A nakonec - co dodat, jako sedmý bod? To podstatné: Život je účast na Bytí (s velkým počátečním písmenem „B“), je to účast na životě toho, který byl, je a bude, který JEST a jehož jméno je: „Jsem, který jsem“. Život je jeho dar a má ve své podstatě vepsánu potřebu se rozdávat. Je v nás život samotného Boha! V něm žijeme, pohybujeme se a jsme. 

Necítíme potřebu za dar života občas poděkovat? Vděčnost je přece přirozená reakce, když jsme něco obdrželi. Není k tomu vhodná příležitost právě o dovolené – pojmou ji jako čas díkůvzdání za dar života? Přeji Vám prožití času regenerace sil v blízkosti Pána a Dárce života! 

Autor je knězem v římskokatolické farnosti Domaslavice 

Autor:  Jan Vecheta
Pořad: Mezi nebem a zemí  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas