Církve a sociální politika státu

Papež František, hlava Římskokatolické církve, nabourává většinovou představu, že věřící křesťané zastávají tradiční hodnoty, což se projevuje i v jejich politickém smýšlení. Papež František se totiž často chová levicově, sociálně – s odkazem na evangelium a Ježíše. Na sociální aktivity v církvích zaostřuje následující pořad.

Chovají se církve sociálně?

Podle iniciativy Za církev sociálnější by se společenství věřících mohla angažovat v oblasti sociální práce více, než je tomu teď. „Vždycky musíme usilovat o dokonalost, o které mluví Pán Ježíš v evangeliu,“ vysvětluje Pavel Čižinský. Iniciativa je podle něj společenstvím křesťanů – aktivistů, kteří často vystupují kriticky vůči svým církvím. Ty by se měly podle členů iniciativy více soustředit na svět opomíjených a méně na svět mocných.

Jako příklad uvádí Pavel Čižinský lidi bez domova. V Česku žije v provizorním ubytování asi 100 tisíc lidí. V Praze je přímo na ulici asi 5 tisíc lidí. Bezdomovectví ale ohrožuje mnohem širší skupinu lidí. Více než 1 600 000 lidí žije v chudobě a u 400 000 je to chudoba extrémní. Ztratit stálé bydlení v takové situaci není bohužel nijak složité.

„Nižší střední třída je ohrožena ztrátou bydlení“

Jak na jednání sněmovního výboru pro sociální věci uvedla poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), problematika ztráty domova se „nám začíná týkat nižší střední třídy.“ Reflektovala tak aktuální stav, kdy počty těch, kdo skončí na ulici, stále stoupají. Stará se o ně řada neziskových organizací a také dobrovolníků. Například z řad věřících.

Pražští členové ČCE vaří pro lidi na ulici každou středu polévku. Podrobnosti o polévkovém projektu a také např. o potravinových bankách najdete zde: http://prazsky-seniorat.evangnet.cz/rubrika/71-Potravinova-pomoc-Polevky-Zakladni-informace/index.htm.

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio