17. listopadu  2013 v 18:10  rubrika: Zaostřeno na církve

Dialog křesťanů a marxistů

Karl Marx - Foto: Public domain

Karl MarxFoto: Public domain

Co je horší: Hřích nebo kapitál? A řešila se tato otázka v šedesátých letech, kdy spolu na akademické půdě začali debatovat křesťané a marxisté?

Mají vůbec nějaká společná východiska? Čím se mohou vzájemně obohatit? A jak se jejich dialog posunul a proměnil od šedesátých let? Na to zaostřujeme v následujícím pořadu. 

 

Co je horší: Hřích nebo kapitál? A řešila se tato otázka v šedesátých letech, kdy spolu na akademické půdě začali debatovat křesťané a marxisté? Mají vůbec nějaká společná východiska? Čím se mohou vzájemně obohatit? Na to zaostřila Magdaléna Trusinová.

Vložit na svůj web

Komu prospěl dialog křesťanů a marxistů?  

Logo projektu Nádvoří národů - Foto:  Arcibiskupství pražské

Logo projektu Nádvoří národůFoto:  Arcibiskupství pražské

V listopadu 2013 zamířil do České republiky projekt „Nádvoří národů“. Jeho cílem je dialog křesťanů s ateisty či agnostiky. V Česku máme v tomto ohledu na co navazovat. Podobný dialog totiž probíhal v Československu v 60. letech minulého století. Jednalo se o dialog mezi marxisty a křesťany.  

Dialog marxistů a křesťanů v šedesátých letech 20. století patřil mezi nejvýznamnější intelektuální události v tehdejším Československu. Probíhal zároveň i v ostatních zemích Východního bloku a na Západě. Dotýkal se samotného jádra marxismu a křesťanství.  

Rekapitulace a zkoumání půdorysu pro možné pokračování dialogu  

Dialog z šedesátých let připomnělo v poslední době hned několik akcí, jednak říjnová konference Marxisticko-křesťanský dialog v Československu a jednak debatní večer v Dominikánské 8 s názvem Křesťané a marxisté.  

Během dvouhodinové debaty se v barokním refektáři dominikánského kláštera v centru Prahy mluvilo o historickém kontextu rozhovorů křesťanů a marxistů a také o vzájemných styčných bodech. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas