Českobratrská církev evangelická vydala stanovisko ke sjednocování Evropy

5. únor 2011

V době, kdy nálada v české politice je stále více proti Unii (viz poslední scény kolem rozpočtové odpovědnosti), vydala Synodní rada Českobratrské církve evangelické stanovisko ke sjednocování Evropy. To vypracoval poradní odbor synodní rady pro otázky společenské a mezinárodní, jehož předsedou je Zdeněk Susa.

Proč považujete za důležité vydávat taková stanoviska?

„My se domníváme, že o té Evropě se nemluví teď akutně, že to je záležitost už několika posledních let. A že ta společenská diskuse vlastně není diskuse. Že to jsou takové téměř, bych řekl, výkřiky. Nebo prohlášení, mnohdy názory, někdy demagogie, jindy také polopravdy, ale že skutečná diskuse, co to je Evropa a jaký význam má i pro nás, vlastně ještě nenastala.“

Stanovisko, na kterém pracoval poradní výbor více než rok, se s aktuální politickou situací sešlo náhodou. Původně bylo určeno pouze do církve k širší diskusi. Jak se dostalo na veřejnost?

„Synodní rada v současné situaci považovala zřejmě za vhodné ho už předem zveřejnit už jako své stanovisko, tím se k němu přihlásila.“

Logo

Jaký postoj křesťané v Českobratrské církvi evangelické zastávají prostřednictvím tohoto stanoviska?

„Obecně se domníváme, že evropské sjednocování je projekt zdaleka ne pouze ekonomický, jak se někdy zdá. To je od počátku mírový projekt, který měl vytvořit hlubší, solidární společenství v Evropě. A počátek v roce 1950 jednoznačně navazoval na situaci po druhé světové válce. Na zkušenosti s válkami na Evropském kontinentu a skrze ekonomickou spolupráci chtěl vytvořit právě to hlubší společenství. Domníváme se, že se na tohle dost zapomíná. Že Evropa není jenom ekonomika, že to je staleté duchovní společenství, kulturní společenství a toto sjednocování, které teď prožíváme je mimořádná záležitost, protože v Evropě nikdy nebyl tak dlouho mír.“

Pro Čechy by projekt Evropské unie měl být ještě něčím mimořádný a sice tím, že jak známo vnitřně navazuje na aktivity krále Jiřího z Poděbrad z poloviny 15. století.

„To je něco, co je v historii naprosto mimořádné. Dá se říct, že Češi s myšlenkou unie začali, dneska jsme ovšem poněkud na chvostě.“

Říká předseda poradního výboru pro otázky společenské a mezinárodní při Synodní radě ČCE Zdeněk Susa.

autor: Karel Vepřek
Spustit audio