V Praze vzniklo Centrum židovských studií

8. duben 2012

Počátkem letošního roku vzniklo na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze Centrum židovských studií. Co k takovému rozhodnutí vedlo a jaké jsou cíle tohoto projektu, o tom s děkanem Filosofické fakulty doc. Michalem Stehlíkem hovořil náš spolupracovník Jan Jelínek.

Pane děkane, Univerzita Karlova, podle Vás, zintenzivnila kontakty s Izraelí a zintenzivnila nebo vylepšila výuku. A teď je to na Vás – jak?

„Tak vylepšila – na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vzniklo k lednu roku 2012 Centrum židovských studií, což je svým způsobem virtuální platforma, ale soustředilo se tady osm kateder a ústavů – Česká literatura, České dějiny, Blízký východ, Hebraistika. Na fakultě několik let probíhají, řekněme, trošku disparátní aktivity směrem k problematice židovských dějin nebo kultury a my jsme se rozhodli to zastřešit. Rozhodli jsme se, že bude dobré, když i ty katedry spolu budou trošku víc mluvit a téma židovských dějin, kultury a literatury se bude dělat trošku více společně také v návaznosti na to, že jsme trošku zintenzivnili komunikaci s izraelskými partnery, s univerzitami. Takže pro nás to Centrum je takovým startem, ale není to na ‚zelené louce‘, ty aktivity tady probíhají. Je tady akreditovaný program magistra židovských dějin aktuálně, je tady situace velkého vědeckého projektu české literatury na téma literatura holocaustu, tzn. máme tady už dlouholeté aktivity, které nyní dostávají tu platformu Centra židovských studií. Pro nás je to dobré i z hlediska, řekněme, otevřenosti akademické půdy, protože ta jistá uzavřenost posledních let je asi realitou, ale nyní jsme i třeba díky tomuto Centru nebo této ideje zintenzivnili komunikaci s Židovským muzeem v Praze, dokonce byla připravena a podepsána smlouva na spolupráci v doktorském studiu, kde já vidím obrovskou šanci do budoucna. Jednak komunikovat vlastně přímo s muzeem ta témata, která se tady budou zpracovávat a jednak samozřejmě pro naše studenty je to velké pozitivum býti blíže těm konkrétním fondům nebo odborníkům.“

Dobře, říkáte studenti. Je o taková studia zájem?

„Musím říci, že trošku překvapivě ano, ve větší míře než jsem možná čekal. Projevuje se to jak tím, že studenti přicházejí na ty přednášky speciálních hostů na toto téma a je to poměrně dobře navštívené a zároveň např. když jsme avizovali toho magistra židovských dějin, tak již nyní se chtějí hlásit adepti, kteří by to chtěli přímo studovat, tzn. ten zájem tady vidíme a budeme jenom rádi, když se to bude rozšiřovat.“

To všechno předpokládá hebrejštinu, ivrit. Studuje se tady?

„Tak Filozofická fakulta Univerzity Karlovy má akreditovanou hebraistiku, tzn. tato studia tady probíhají a není to úplně o jednotlivinách studentů, je to už o desítkách studentů, takže ten předpoklad i pro tu komunikaci s partnery v Izraeli tady dán je. A já jenom doufám, že i tohle Centrum pomůže s tímto názvem nebo s platformou prostě komunikovat s nimi lépe, není to jenom o té mobilitě, která je postavená na angličtině. Já si myslím, že i specialita této fakulty je schopnost mít studijní programy těchto speciálních nebo zvláštních jazyků, nebo jak to nazveme.“

To znamená, že studenti budou mít možnost studovat v Izraeli?

„Ano, my vlastně už nějaké smlouvy o mobilitě máme, ale teď připravujeme relativně nové, protože tady je trošku větší snaha o tuhle aktivitu, takže předpokládáme mobilitu z hlediska výměny studentů dokonce. Nikoliv pouze že by naši odjížděli do Izraele, ale zároveň studenti s tématy, která jsou blízká třeba střední Evropě, by se měli ocitnout z izraelských univerzit tady v Praze. Myslím, že ten charakter akademické mobility studentů, ale i akademických pracovníků, odborníků, tady bude hodně intenzivní v budoucnu.“

Na závěr: má to celé smysl podle Vás?

„Jednoznačně! Já si myslím, že naše dějiny nejen posledních dvou století jsou velmi pestré a velmi zajímavé a přinášet obrázek vlastně židovských dějin, tradice, možná v jisté konfrontaci zejména s posledním stoletím, smysl má jednoznačně.“

autor: Jan Jelínek
Spustit audio