15. července  2012 v 19:15  rubrika: Zprávy

Výstava Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek

Výstava Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek - Foto:  Eretz.cz

Výstava Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešekFoto:  Eretz.cz

Od dubna je pro veřejnost opět otevřena Jubilejní synagoga v pražské Jeruzalémské ulici. Tato jedna z nejkrásnějších synagog v Praze byla postavena roku 1906 a představuje unikátní spojení maurského a secesního stylu z počátku 20. století. Návštěvníci zde mohou zhlédnout nejen jedinečný interiér, ale i pozoruhodnou expozici zachycující život pražské židovské obce od konce války do současnosti.

Výstava nazvaná „Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek“ zachycuje za pomoci unikátních fotografií a dokumentů klíčové okamžiky moderní historie pražské židovské obce. Pro zájemce o dějiny města, ať již turistů či obyvatel Prahy, tak doplňuje dosud chybějící část chronologie židovské přítomnosti v hlavním městě.  

Fotografie z výstavy Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek - Foto:  Židovská obec v Praze

Fotografie z výstavy Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešekFoto:  Židovská obec v Praze

Mnozí z těch, kdo již výstavu zhlédli, žili předtím nejspíše v představě, že dějiny pražských židů skončily za války vyvražděním většiny obyvatel označených za neárijce. Navzdory genocidě ale Židé z Prahy nezmizeli. Zkoumání dosud opomíjené poválečné doby přitom nabízí mnohá poučení důležitá i pro dnešek: Židovská obec byla vždy zrcadlem i většinové společnosti.  

Poválečný život přinesl přeživším šoa novou, tentokrát rudou totalitu, která se záhy rozhodla využívat osvědčených mechanismů nacistické rasové propagandy pro své vlastní cíle. Díky spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů získal tvůrce výstavy, dokumentarista Martin Šmok, fascinující materiály o akcích Státní bezpečnosti proti jednotlivcům i proti židovské obci samotné.  

Pokrytím rozsáhlého časového úseku se staly patrnými období naděje i beznaděje, a také příběhy hrdinů, kteří na své hrdinství doplatili. Mnohé informace získané při dlouhodobém výzkumu v soukromých archívech na třech kontinentech jsou zveřejňovány vůbec poprvé.  

Návštěvník výstavy tak může spatřit unikátní sérii fotografií Jana Lukase, pořízenou v pražských synagogách na přelomu 50. a 60. let. Žádné jiné podobné soubory neexistují. Tehdejší vrchní rabín Gustav Sicher totiž Lukasovi povolil fotografovat i o židovských svátcích, kdy je jinak v synagogách jakékoliv fotografování přísně zakázáno.  

Výstava Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek - Foto:  Eretz.cz

Výstava Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešekFoto:  Eretz.cz

Dosud neznámé byly i barevné fotografie Allena Ginsberga, slavného krále Majáles z roku 1965, zachycující básníka s jeho pražskými přáteli u hrobu rabiho Löwa.  

Součástí výstavy v pražské Jubilejní synagoze je také projekce dokumentárního filmu „Židé v Československu“ z roku 1947 a záznam interview s někdejším izraelským velvyslancem v Praze Arjem Kubovym. Ten na konci roku 1952 vysvětloval divákům americké televize situaci Židů za železnou oponou.  

Výstava umístěná na ženské galerii synagogy v Jeruzalémské ulici je otevřena denně kromě sobot a židovských svátků až do 31. října, vždy od 11 do 17 hodin. Novinkou jsou večerní prohlídky od 19 hodin. Ta nejbližší se bude konat ve středu 1. srpna a dále 5. září a 8. října. 

Autor:  Leo Pavlát

Nové články v rubrice

 • 23. července  2016 v 09:05     Audio  rubrika: Zprávy

  Po pětadvaceti letech končí v čele Starokatolické církve Dušan Hejbal

  Po pětadvaceti letech končí v čele Starokatolické církve Dušan Hejbal. Po pádu totality přebíral Starokatolickou církev v zuboženém stavu. Měla šest skomírajících farností. Teď, když z jejího čela odchází, má jich dvacet...

   
 • 23. července  2016 v 09:05     Audio  rubrika: Zprávy

  Film Prach navrací do české kinematografie duchovní rozměr

  Navrací do české kinematografie duchovní rozměr – tak lze charakterizovat film Prach, který 11. srpna vstoupí do českých kin. Zatím se promítal na třech tuzemských filmových festivalech a na jednom z nich byl označen...

   
 • 23. července  2016 v 09:05     Audio  rubrika: Zprávy

  Strop. Zamyšlení Jana Hanáka

  Nedávno, během jedné debaty, se mě zeptali, co si myslím o ztrátě duchovnosti naší společnosti. No, nemám takto položená témata zrovna rád. Jsou jaksi mentorská, mudrlantská. Nic moc neřeší, jen se tlachá, nedá se to...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace