21. listopadu  2012 v 20:26  rubrika: Zprávy

Krakovský Wawel a Pražský hrad

Katedrála na hradě Wawel - Foto: Martin Dorazín

Katedrála na hradě WawelFoto: Martin Dorazín

Arcibiskupství pražské a Katolická teologická fakulta UK zvou na druhou konferenci věnovanou fenoménu katedrály. Ve čtvrtek 22. listopadu 2012 se bude od 14.00 hodin v Mladotově domě na Pražském hradě hovořit na téma "Rozvoj katedrál a katedrálních okrsků ve 20. a 21. století".

Význam krakovského Wawelu představí sám krakovský arcibiskup kardinál Stanisław Dziwisz bývalý důvěrník papeže Jana Pavla II., který přijíždí do Prahy na pozvání kardinála Dominika Duka OP. Přestavby Wawelu a jejich architekta Adolfa Szysko-Bohusze, vynikajícího „polského Plečnika“, přiblíží přední polský odborník prof. Jacek Urban. Proměnami pražské katedrály nás přímo ve Sv. Vítu provede Zdeněk Lukeš, jeden z nejpovolanějších odborníků na Pražský hrad a českou moderní architekturu vůbec. 

katedrála na hradě Wawel - Foto: Martin Dorazín

katedrála na hradě WawelFoto: Martin Dorazín

Krakovský Wawel a Pražský hrad jsou světově unikátní místa, která mají mnoho společného. Katedrály totiž obvykle stojí ve městech, nikoli na kopci, natožpak v areálu královského sídla. Ačkoli jsou katedrály pro většinu lidí symboly neměnnosti, hluboké tradice, pevnosti a identity celé země, právě ta pražská i krakovská prošly ve 20. století bouřlivým vývojem a mnohokráte stály i v centru společenského a politického života. 

Hostitel a iniciátor konference, kardinál Dominik Duka OP, nakonec zasedne spolu s přednášejícími k debatnímu stolu a bude čelit obtížným otázkám, jak dnes rozvíjet potenciál takovýchto prominentních míst minulosti i současnosti. Jaký mají katedrály význam pro člověka 21. století? Je dnes ještě možné je dostavovat či přestavovat? Jsou vlastně katedrály vůbec někdy dostavěné? Je katedrála jen symbolem církve, minulosti, němým svědkem zašlé slávy, nebo stále oslovuje člověka a společnost? Pokud ano, jak se to dělá a jak by to dnes mělo ideálně vypadat? Konferenci moderuje Norbert Schmidt, vedoucí Centra teologie a umění při Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. 

Krakovský arcibiskup kardinál Stanislaw Dziwisz bude den před konferencí 21. listopadu sloužit v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od 18.00 hodin slavnostní bohoslužbu na svátek sv. Cecilie. 

Na konferenci, která bude simultánně tlumočená, je dobré se předem přihlásit, protože kapacita míst a sluchátek je omezená. Přihlašujte se, prosíme, zde: michal.breza@apha.cz

Druhá konference navazuje na loňskou, která byla věnována vzájemnému vztahu pražské a pařížské katedrály. O současném životě katedrály Notre-Dame tehdy promluvil pařížský arcibiskup kardinál André Vingt-Trois. Na letošní konferenci spolupracují Metropolitní kapitula u Sv. Víta v Praze, Správa Pražského hradu, Dominikánská 8 a teologická revue Salve. Více na http://ctu-uk.cz

 

Nové články v rubrice

 • 18. září  2016 v 19:45     Audio  rubrika: Zprávy

  Může pes do synagogy?

  Mohou do synagog chodit slepečtí psi? To je otázka, která přiměla současného pražského rabína Davida Petera vydat takzvané responsum – tedy odpověď na otázku, jak se správně zachovat podle židovského zákona, když není...

   
 • 18. září  2016 v 19:45     Audio  rubrika: Zprávy

  Arnošt Goldflam: kluk, který neumí zlobit

  Člověk mnoha profesí. I tak by se dal charakterizovat brněnský rodák s židovskými kořeny Arnošt Goldflam. Tento herec, režisér, dramatik, spisovatel a pedagog ve čtvrtek oslaví sedmdesátiny.

   
 • 18. září  2016 v 19:45     AudioVideo  rubrika: Zprávy

  Leo Pavlát: Šofar je hudební nástroj, který burcuje svědomí

  Šofar je zvířecí roh, zpravidla beraní, ale může být i z jiného rituálně čistého zvířete – kozy, antilopy či gazely. Pouze kravský či volský roh se šofarem stát nemůže. Jak uvádí Talmud, je tomu tak proto, aby se nepřipomínal...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace