8. prosince  2014 v 20:00  rubrika: Zprávy

(Sou)žití?!? křesťanů a muslimů na Blízkém východě

(Sou)žití?!? křesťanů a muslimů na Blízkém východě - Foto:  Dominikánská 8

(Sou)žití?!? křesťanů a muslimů na Blízkém východěFoto:  Dominikánská 8

Jak se vyvíjely vztahy křesťanů a muslimů na území dnešní Sýrie a Iráku? U koho nacházejí tamní křesťané útočiště? Co má společného teroristická organizace Islámský stát s muslimy a islámem? Jaká je role Kurdistánu a Turecka? O těchto a dalších otázkách mluvili 8. prosince hosté panelové diskuze v Dominikánské 8.

Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc. je přední český islamolog, arabista, afrikanista a vysokoškolský pedagog. Pracuje v Ústavu Blízkého Východu a Afriky na Univerzitě Karlově a v letech 2008–2009 působil jako vedoucí Katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Zkoumá a sleduje kulturu a myšlení islámského světa, postavení islámu v Evropě dnes, dějiny Blízkého východu, dějiny a kulturu Afriky, a v neposlední řadě vztah křesťanství a islámu. 

Teolog doc. Pavel Hošek, Th.D. vede katedru religionistiky na Evangelické teologické fakultě UK. Je kazatelem Církve bratrské. Zabývá se vztahem teologie a kultury, odborně se věnuje vztahu teologie a vědy o náboženství a také předpokladům a možnostem mezináboženského dialogu a mezináboženské spolupráce.  

Novinář Hassan Ezzedine se narodil v Libanonu. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK. Pracuje jako komentátor pro několik arabských médií. V letech 2000–2005 a 2008–2010 byl předsedu Libanonského klubu v ČR. Kromě toho pracuje i jako překladatel a tlumočník z češtiny a angličtiny do arabštiny.  

Pavel Svoboda je právník, vysokoškolský pedagog a politik KDU-ČSL. V roce 2009 byl ministrem bez portfeje a předsedou Legislativní rady vlády České republiky. Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a předseda jeho právního výboru. 

Debatu moderovala redaktorka Českého rozhlasu Magdaléna Trusinová

 

Nové články v rubrice

 • 15. ledna  2017 v 19:45     Audio  rubrika: Zprávy

  Židovský život sociologa Zygmunta Baumana

  Zygmunt Bauman nezemřel, jen odešel do tekuté věčnosti. Tak bychom mohli uvést úmrtí muže, který v sociologii zavedl pojem „tekutosti“ tak úspěšně, že prosákla až do médií i kavárenského filosofování. Baumanův význam...

   
 • 15. ledna  2017 v 19:45     Audio  rubrika: Zprávy

  Koudelka fotografuje Svatou zemi – a její zeď

  Netradiční pohled na Svatou zemi nabízí legendární fotograf Josef Koudelka. Po dobu 5 let se opakovaně vracel na území Izraele a Palestiny, aby tam zachytil proměnu tamní krajiny. Doprovázel ho mladý izraelský fotograf...

   
 • 15. ledna  2017 v 19:45     Audio  rubrika: Zprávy

  Královna cembala a přeživší holocaustu Zuzana Růžičková slaví devadesátiny

  Světoznámá cembalistka profesorka Zuzana Růžičková slaví devadesátiny. K narozeninám jí včera večer na slavnostním koncertě na pražské HAMU zahráli její žáci, americký štáb o ní navíc natočil celovečerní dokument, který...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace