8. prosince  2014 v 20:00  rubrika: Zprávy

(Sou)žití?!? křesťanů a muslimů na Blízkém východě

(Sou)žití?!? křesťanů a muslimů na Blízkém východě - Foto:  Dominikánská 8

(Sou)žití?!? křesťanů a muslimů na Blízkém východěFoto:  Dominikánská 8

Jak se vyvíjely vztahy křesťanů a muslimů na území dnešní Sýrie a Iráku? U koho nacházejí tamní křesťané útočiště? Co má společného teroristická organizace Islámský stát s muslimy a islámem? Jaká je role Kurdistánu a Turecka? O těchto a dalších otázkách mluvili 8. prosince hosté panelové diskuze v Dominikánské 8.

Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc. je přední český islamolog, arabista, afrikanista a vysokoškolský pedagog. Pracuje v Ústavu Blízkého Východu a Afriky na Univerzitě Karlově a v letech 2008–2009 působil jako vedoucí Katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Zkoumá a sleduje kulturu a myšlení islámského světa, postavení islámu v Evropě dnes, dějiny Blízkého východu, dějiny a kulturu Afriky, a v neposlední řadě vztah křesťanství a islámu. 

Teolog doc. Pavel Hošek, Th.D. vede katedru religionistiky na Evangelické teologické fakultě UK. Je kazatelem Církve bratrské. Zabývá se vztahem teologie a kultury, odborně se věnuje vztahu teologie a vědy o náboženství a také předpokladům a možnostem mezináboženského dialogu a mezináboženské spolupráce.  

Novinář Hassan Ezzedine se narodil v Libanonu. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK. Pracuje jako komentátor pro několik arabských médií. V letech 2000–2005 a 2008–2010 byl předsedu Libanonského klubu v ČR. Kromě toho pracuje i jako překladatel a tlumočník z češtiny a angličtiny do arabštiny.  

Pavel Svoboda je právník, vysokoškolský pedagog a politik KDU-ČSL. V roce 2009 byl ministrem bez portfeje a předsedou Legislativní rady vlády České republiky. Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a předseda jeho právního výboru. 

Debatu moderovala redaktorka Českého rozhlasu Magdaléna Trusinová

 

Nové články v rubrice

 • 23. července  2016 v 09:05     Audio  rubrika: Zprávy

  Po pětadvaceti letech končí v čele Starokatolické církve Dušan Hejbal

  Po pětadvaceti letech končí v čele Starokatolické církve Dušan Hejbal. Po pádu totality přebíral Starokatolickou církev v zuboženém stavu. Měla šest skomírajících farností. Teď, když z jejího čela odchází, má jich dvacet...

   
 • 23. července  2016 v 09:05     Audio  rubrika: Zprávy

  Film Prach navrací do české kinematografie duchovní rozměr

  Navrací do české kinematografie duchovní rozměr – tak lze charakterizovat film Prach, který 11. srpna vstoupí do českých kin. Zatím se promítal na třech tuzemských filmových festivalech a na jednom z nich byl označen...

   
 • 23. července  2016 v 09:05     Audio  rubrika: Zprávy

  Strop. Zamyšlení Jana Hanáka

  Nedávno, během jedné debaty, se mě zeptali, co si myslím o ztrátě duchovnosti naší společnosti. No, nemám takto položená témata zrovna rád. Jsou jaksi mentorská, mudrlantská. Nic moc neřeší, jen se tlachá, nedá se to...

   

Uslyšíte

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace