4. září  2016 v 19:45  rubrika: Zprávy

Zprávy z židovského světa

Na palestinskou žádost nebudou české školní atlasy od příštího roku označovat za hlavní město Izraele Jeruzalém - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Na palestinskou žádost nebudou české školní atlasy od příštího roku označovat za hlavní město Izraele JeruzalémFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Rozhodnutí českého ministerstva školství vyvolalo velký poprask v Izraeli. Na palestinskou žádost budou české školní atlasy od příštího roku označovat za hlavní město Izraele Tel Aviv. Izrael ovšem považuje za svou metropoli Jeruzalém. Ten si si nárokují i Palestinci a mají v tom podporu řady evropských zemí.

Ještě týden můžete v Galerii Roberta Guttmanna Židovského muzea v Praze zhlédnout výstavu Trosečníky v Šanghaji: Ghetto Hongkew očima uprchlíků a objektivem Arthura Rothsteina. Snímky světoznámého fotoreportéra představují dosud nepříliš známou historii šanghajského ghetta za druhé světové války. V době, kdy svět až na nepatrné výjimky uprchlíky odmítal, v něm našli útočiště i českoslovenští Židé. 

Izraelská národní knihovna zvítězila ve sporu o soubor rukopisů a kreseb Franze Kafky. Ty zatím měly ve svém vlastnictví dcery někdejší sekretářky spisovatele Maxe Broda, kterému je jako svému příteli svěřil sám Kafka. Skončila tak osm let trvající soudní pře o dosud nezveřejněné dokumenty z Kafkovy pozůstalosti. 

V srpnu 1942 povraždili nacisté v Kovelu na severozápadě Ukrajiny několik tisíc Židů – dle různých zdrojů 2500 až 6000 osob. Na místě jejich masového hrobu byla nyní zřízena malá zoologická zahrada. Místní židovská komunita označila tuto skutečnost za projev apatie a cynismu. 

Proč byste se o víkendu měli vydat do Děčína? Jak se mluvilo před stovkami let v pražské židovské čtvrti? A jak to vlastně bylo s golemem? Celý pořad Šalom alejchem si kdykoli poslechněte v našem audioarchivu. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas