14. září  2006  rubrika: Zprávy

Sté výročí Židovského muzea v Praze připomíná gigantická archa

Melissa Shiff: Archa - Foto:  (c) JAP Projects Inc., 2006

Melissa Shiff: ArchaFoto:  (c) JAP Projects Inc., 2006

U příležitosti oslav 100. výročí založení Židovského muzea v Praze vytvořila kanadská mediální umělkyně Melissa Shiff video-skulpturu ve tvaru gigantické lodi s názvem Archa. Archa je vystavena pod širým nebem, v bývalé Malé Pinkasově uličce (na křižovatce ulic Široké a Valentinské) od 14. září 2006 do 14. ledna 2007.


Melissa Shiff: Archa - Foto:  (c) JAP Projects Inc., 2006

Melissa Shiff: ArchaFoto:  (c) JAP Projects Inc., 2006

Melissa Shiff vysvětluje symboliku Archy těmito slovy: "Muzeum má podobné poslání jako Noemova archa v Tanachu (hebrejské Bibli) - jeho úkolem je zachraňovat vzácné předměty, které by jinak byly zničeny přírodními nebo jinými katastrofami. Proto se Archa ukázala být výstižnou metaforou nejen pro projekt o muzeu v obecném smyslu, ale především o tomto muzeu, v němž se během holocaustu podařilo zachránit tisíce a tisíce předmětů." Židovské muzeum v Praze je v současné době největším depozitářem židovského kulturního dědictví v diaspoře. 

Archa je čtyři a půl metru vysoký objekt sestavený z akrylátových a hliníkových komponentů. Po setmění se její stěny proměňují v trojrozměrnou promítací plochu, na niž je pomocí dvou uvnitř umístěných projektorů promítáno třicetiminutové video, které vypráví pohnutý příběh Židovského muzea a Židovské obce v průběhu minulého století. Video-socha odkazuje na muzeum jako na archu, která zachraňuje vzácné doklady židovského kulturního a náboženského dědictví, a na archiv, jenž pomáhá uchovat kulturní paměť národa. Archa však nevypráví pouze příběh jednoho muzea a jednoho etnika. Také odkazuje na ničivé síly, které ohrožují poslání muzea sbírat, seřazovat a třídit archiv; ať máme na mysli člověkem způsobené katastrofy ve 20. století (holocaust), nebo přírodní katastrofy (nedávné záplavy v Praze). 


Melissa Shiff: Archa - Foto:  (c) JAP Projects Inc., 2006

Melissa Shiff: ArchaFoto:  (c) JAP Projects Inc., 2006

Místo v bývalé Malé Pinkasově uličce, kde je Archa vystavena, nebylo vybráno náhodně. Je to prostor, který spojuje živou ulici města s židovským ghettem a hřbitovem. Jak uvedl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát, pokud to finanční situace dovolí, v budoucnu by na tomto místě měly stát tři sochy Aleše Veselého s názvem Tři brány. 

O autorce Archy:

Melissa Shiff u Archy - Foto: Jana Šustová

Melissa Shiff u ArchyFoto: Jana Šustová

Melissa Shiff se ve svých dílech zaměřuje na přetváření a obnovování židovských tradic a zvyků, skrze něž se snaží aktualizovat tradiční úzké propojení judaismu a myšlenky sociální spravedlnosti. Informace o projektech Melissy Shiff spadajících do oblasti uměleckého aktivismu (jako např. The Times Square Seder / Seder na Times Square a The Medium is the Matzo / Médiem je maces) jsou uvedeny v letošním zářijovém čísle amerického časopisu pro mediální umění Afterimage. Video-socha Melissy Shiff Elijah Chair / Eliášovo křeslo byla v roce 2004 vystavena v Goodkind Media Gallery Židovského muzea v New Yorku. Z jejích dalších výstav a videoinstalací zmiňme Gender Cuts/The Jew Under the Knife / Gendrový řez/Žid pod skalpelem o tématu rituální obřízky nebo Postmodern Jewish Wedding / Postmoderní židovská svatba, která byla letos na jaře k vidění ve Španělské synagoze v Praze. V nedávné době Shiff založila internetový obchod JAP - Jewish Art Projects/Products/Politics, v němž nabízí svoje nápaditě přetvořené rituální předměty. Obchod je možné navštívit buď prostřednictvím internetové stránky www.melissashiff.com, nebo na adrese www.japshopper.com. 

 

Nové články v rubrice

 • 22. března  2015 v 20:05       rubrika: Zprávy

  Lauderova nadace působí ve třinácti zemích včetně Česka

  České školy jsou nejednou pojmenovány po slavném rodákovi či významné osobnosti našich dějin. Nemusí však tomu být takto vždycky, jak dokazuje škola zřízená pražskou židovskou obcí, která nese jméno významného amerického...

   
 • 22. března  2015 v 20:05       rubrika: Zprávy

  Vzpomínka na poválečnou ředitelku židovského muzea Hanu Volavkovou

  V minulém vysílání jsme v aktuálních souvislostech připomněli vyvraždění terezínského rodinného tábora v Osvětimi v noci z 8. na 9. března 1944. Tryzna k uctění památky obětí této největší masové vraždy československých...

   
 • 22. března  2015 v 20:05       rubrika: Zprávy

  Třináct článků židovské víry

  Judaismus ve své tisícileté historii nikdy neodděloval víru od jejího naplňování v každodenním životě. V Tóře, biblických Pěti knihách Mojžíšových, je příkaz věřit v jediného Boha uveden neméně kategoricky jako zachovávat šabat, den odpočinku. V průběhu staletí však filozofické spekulace a úvahy o dogmatech víry začaly v ostatních náboženstvích převládat a přitahovaly též pozornost Židů.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas