14. června  2008  rubrika: Zprávy

Češi i Korejci v kostele U Jákobova žebříku

Kostel U Jákobova žebříku - Foto:  www.kosteljakob.cz

Kostel U Jákobova žebříkuFoto:  www.kosteljakob.cz

Jen pár minut chůze od zastávky pražského metra Kobylisy stojí moderní kostel Českobratrské církve evangelické U Jákobova žebříku. Je zajímavý nejenom svou architekturou, ale třeba taky tím, že se v něm kromě Čechů pravidelně schází také korejští křesťané. Vypravili jsme se za tamním statutárním farářem Miroslavem Erdingerem se do Kobylis na návštěvu.

"Jákob vyšel z Beer-šeby a šel do Cháranu. Dorazil na jedno místo a přenocoval tam, neboť slunce již zapadlo. Vzal jeden z kamenů, které na tom místě byly, postavil jej v hlavách a na tom místě ulehl. Měl sen: Hle, na zemi stojí žebřík, jehož vrchol dosahuje k nebesům, a po něm vystupují a sestupují poslové Boží. Nad ním stojí Hospodin a praví: "Já jsem Hospodin, Bůh tvého otce Abrahama a Bůh Izákův."  

Kostel U Jákobova žebříku - Foto:  www.kosteljakob.cz

Kostel U Jákobova žebříkuFoto:  www.kosteljakob.cz

Nebeská brána - to na Jákobovské cestě není žádný nouzový východ, kterým by člověk mohl uniknout svému poslání ve světě. Naopak, tudy k člověku přichází Boží iniciativa. Podle Miroslava Erdingera poznáte už zdálky, že se blížíte ke kostelu U Jákobova žebříku. 

"Když přicházíte k nám před kostel, je tady betonovo-ocelová zvonička se dvěma zvony. A zvonička má připomínat tvar žebříku."  

Miroslav Erdinger - Foto: Jana Šustová

Miroslav ErdingerFoto: Jana Šustová

Kostel u Jákobova žebříku v Kobylisích stojí od 70. let a je u nás jedinou církevní stavbou Českobratrské církve evangelické, která byla postavena v době komunistické normalizace. Dnes se v ní na pravidelných nedělních bohoslužbách schází necelá stovka lidí. Chodí také korejští křesťané a U Jákobova žebříku působí i korejský farář Jong Sil Lee. 

"Já jsem přišel do Kobylis z místa ředitele střediska Diakonie v Krabčicích. A bratr farář Lee tam za mnou přijel a povídali jsme si o společné práci. On si zjišťoval, jak by vypadala moje práce s Korejci. Celé to bylo velmi přátelské a blízké. A tak naše spolupráce začala."  

Společné bohoslužby má české i korejské společenství každou první neděli v měsíci. 

"Někdy mám kázání já, někdy bratr farář Lee. Ta kázání jsou tlumočena. My si je připravíme, vyměníme, připravíme překlady a pak se na kazatelně po částech střídáme."  

Přestože evropská mentalita se od mentality asijské liší - obě společenství spolu vycházejí skvěle. Farář Miroslav Erdinger si dnes už nedovede představit, že by do Kobylis korejští věřící nechodili. 

"Když jsem poprvé kázal v tomto sboru, tak za mnou bratr farář Lee přišel spolu s korejskými dětmi. Bylo to nádherné defilé. Já jsem jim podával ruku, oni se drželi za předloktí a s jemnou úklonou mě zdravili. Ten vstup, ten začátek byl velmi srdečný a bylo mi jasné, že dostávám od Boha velký dar v podobě Korejců."  

Ve sborovém domě v pražských Kobylisích se pravidelně od roku 1990 také schází občanské sdružení Logos, což je ekumenické společenství křesťanů s homosexuální orientací. O něm, ale bude řeč zase někdy příště. 

Nové články v rubrice

 • 22. března  2015 v 20:05       rubrika: Zprávy

  Lauderova nadace působí ve třinácti zemích včetně Česka

  České školy jsou nejednou pojmenovány po slavném rodákovi či významné osobnosti našich dějin. Nemusí však tomu být takto vždycky, jak dokazuje škola zřízená pražskou židovskou obcí, která nese jméno významného amerického...

   
 • 22. března  2015 v 20:05       rubrika: Zprávy

  Vzpomínka na poválečnou ředitelku židovského muzea Hanu Volavkovou

  V minulém vysílání jsme v aktuálních souvislostech připomněli vyvraždění terezínského rodinného tábora v Osvětimi v noci z 8. na 9. března 1944. Tryzna k uctění památky obětí této největší masové vraždy československých...

   
 • 22. března  2015 v 20:05       rubrika: Zprávy

  Třináct článků židovské víry

  Judaismus ve své tisícileté historii nikdy neodděloval víru od jejího naplňování v každodenním životě. V Tóře, biblických Pěti knihách Mojžíšových, je příkaz věřit v jediného Boha uveden neméně kategoricky jako zachovávat šabat, den odpočinku. V průběhu staletí však filozofické spekulace a úvahy o dogmatech víry začaly v ostatních náboženstvích převládat a přitahovaly též pozornost Židů.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas