14. března  2010 v 19:15  rubrika: Zprávy

Pražské Divadlo komedie uvádí hru Weissenstein

Weissenstein - Foto: Kamila Polívková

WeissensteinFoto: Kamila Polívková

Pražské Divadlo Komedie uvedlo na konci minulého roku v premiéře jevištní adaptaci povídky pražského německy píšícího spisovatele, básníka a esejisty Johannese Urzidila nazvanou „Weissenstein“. Více o ní v našem dalším příspěvku.

Stejně jako v předchozích třech novinkách Divadla Komedie je i hra „Weissenstein“ v úpravě a režii Davida Jařaba návratem do minulosti a její revizí. Nejnovější hra ukazuje Prahu 20. let v období mezi dvěma světovými válkami. Místo, kde se vždy střetávaly česká, židovská a německá kultura. 

Weissenstein - Foto: Kamila Polívková

WeissensteinFoto: Kamila Polívková


Johanes Urzidil se narodil v roce 1896 a vystudoval germanistiku, slavistiku a dějiny umění na pražské německé univerzitě. Tak jako jeho židovští přátelé Franz Kafka, Max Brod či Franz Werfel dokázal i on vyprávět s křehkostí a přesvědčivostí o ztracených existencích a beznadějných životech. "Weissenstein“ je tak příběhem muže nelehkého osudu: S velkou hlavou, malým sebevědomím, velkým pocitem viny, malou schopností přijímat štěstí, velkou tendencí potkávat smůlu a malou vůlí k životu. Přesto by nakonec mohl žít i docela hezký život, kdyby se mu nestal jedním velkým provizoriem, nekončícím dokonce ani smrtí. 


Johanes Urzidil se s pražskými německy píšícími literáty seznámil již v době studií. Blízko však měl i k českým malířům Václavu Špálovi, Vlastislavu Hoffmanovi, Rudolfu Kremličkovi a Janu Zrzavému. Od roku 1925 byl členem českého PEN klubu. Na poslední chvíli unikl před nacismem se svou židovskou ženou a od roku 1941 žil ve Spojených státech. Zemřel v roce 1970. 


Podle režiséra inscenace „Weissenstein“ v Divadle Komedie Davida Jařaba je Urzidil klasickým příkladem autora tvořícího v prostředí, které dějiny zcela rozrušily a překopaly. „Žádná z následnických národních literatur o něj nejevila zájem. Ta česká ho nepřijala, protože nepsal česky, rakouská, protože nebyl dostatečně velký, aby ho adoptovala, a německá, protože s ní vlastně neměl v onom 'říšském' slova smyslu nic společného," uvedl režisér. Nejbližší představení „Weissensteina“ lze v Divadle Komedie shlédnout tento měsíc, 21. a 25. března. 

Autor:  Leo Pavlát
Pořad: Šalom alejchem (lichý týden)  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: sudá neděle 20:04  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 19. května  2018 v 09:05       rubrika: Zprávy

  Noc kostelů se v Česku koná už podesáté

  „Zůstávali přes noc v blízkosti Božího domu“ – tento starozákonní verš je heslem letošní Noci kostelů, která se v Česku uskuteční už podesáté. Její obliba stále roste, o čemž svědčí narůstající počet návštěvníků. Těšit...

   
 • 6. května  2018 v 19:45       rubrika: Zprávy

  Irena Sendlerová zachránila z varšavského ghetta 2500 dětí

  V sobotu uplyne deset let od smrti Ireny Sendlerové, která za 2. světové války zachránila dva a půl tisíce dětí z varšavského ghetta a pomáhala je umístit do polských rodin, klášterů či sirotčinců. I když padla do rukou...

   
 • 21. dubna  2018 v 09:05       rubrika: Zprávy

  Jak žijí mladí katolíci a jaké mají hodnoty?

  Jak žijí mladí katolíci, o co se zajímají, jaké mají hodnoty a jak praktikují svou víru? To zkoumal výzkum mezi účastníky loňského Celostátního setkání mládeže v Olomouci, kam přijelo sedm a půl tisíce lidí. Dotazník...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace