2. dubna  2010 v 09:16  rubrika: Zprávy

Joel Ruml: Ježíšův příběh nepatří do minulosti

Velikonoční procesí vyráží z baziliky - Foto: Břetislav Tureček

Velikonoční procesí vyráží z bazilikyFoto: Břetislav Tureček

O Velikonocích si křesťané na celém světě připomínají Ježíšovo ukřižování a zmrtvýchvstání. „Mně se zdá, že někdy s Velikonocemi a vůbec už nemluvím o letnicích, o svatodušních svátcích máme rozpaky jako společnost nebo jako lidé, kteří teď žijeme,“ řekl Rádiu Česko synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml.

„To Ježíšovo směřování ke konci nebo k etapě, na které je kříž jako memento, když nevinný končí, je v prvé řadě křesťany pojímáno jako obraz božího rozhodnutí ne se nějak trýznit nebo trestat, ale božího rozhodnutí pomoci člověku. To je tím obrazem paradoxu: nevinný na kříži a zároveň obrazem důsledku boží lásky. Pán Bůh chce, aby člověk poznal, že k němu patří jako jeho stvoření, ale Pán Bůh chce, aby jeho stvoření nehynulo smutky a zmatky a třeba i nezvládáním základních životních rolí,“ dodal Ruml. 

„Pán bůh chce, abychom opravdu žili tento život jako dar, jako něco, co máme naplňovat, z čeho máme mít radost, za co máme být vděčni, a tím vlastně proměňovat život celého světa,“ 

Ježíš byl podle bible ukřižován v pátek, třetí den vstal z mrtvých. 

„Jádrem velikonoční zvěsti, Ježíšův příběh, není událost, která je uzavřena do minulosti, že nepatří do minulosti, že Ježíš se setkává se mnou stejně jako s kdekterým posluchačům, který o to stojí, staví se vedle mě a chce mě vést dobrou cestou,“ uvedl Ruml v našem vysílání. 

 

Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají Ježíšovo ukřižování. Mluvíme se synodním seniorem Českobratrské církve evangelické a předsedou Ekumenické rady církví Joela Rumla.

Vložit na svůj web

Autor:  Ladislav Dvořák  (ldv), Tomáš Pavlíček  (tpa), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Velikonoce  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas