Výstava „Světové dědictví UNESCO. Kulturní dědictví Rumunska” představí opevněné kostely

6. duben 2011

U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel (18. dubna) pořádá 12. dubna Rumunský kulturní institut v Praze ve spolupráci se Společností „Má milovaná Bukurešť!” a architektonickým ateliérem EXHIBIT Arhitectura z Brašova vernisáž výstavy architektonických návrhů a fotografií „Světové dědictví UNESCO. Kulturní dědictví Rumunska”.

Venkovská sídla s opevněnými kostely v Sedmihradsku, zařazená na Seznam světového dědictví UNESCO, jež budou na výstavě předvedeny, představují hodnoty spojené s etnologií, dějinami architektury (zejména obrannou architekturou), dějinami urbanistiky, ale i s politickými, společenskými a náboženskými dějinami Rumunů žijících v Sedmihradsku. Výstava, kterou připravila Společnost „Bucureştiul meu drag!” – „Má milovaná Bukurešť!”, zachycuje prostřednictvím 35 fotografií dějiny tak, jak se odrážejí v architektuře opevněných kostelů z Viscri, Prejmeru, Hărmanu, Cristianu a Ungry.

Konzervaci, ochranu a restaurování historických památek v Rumunsku, jež jsou zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO nebo tvoří součást rumunského národního dědictví, ukazuje úspěšný příklad, jímž je obnova administrativního sídla Evangelické církve v Brašově. Je to projekt realizovaný architektonickým ateliérem Exhibit z Brašova, který se stal vítězem v sekci „Restaurování památek a obnova budov” na Bienále architektury v Bukurešti v roce 2010.

Architekti Dragoş Oprea a Johannes Bertleff z architektonického studia EXHIBIT seznámí v rámci vernisáže českou veřejnost se způsoby restaurování a konzervace památek použitými v případě Evangelického kostela v Brašově a s funkčním využíváním památek národního dědictví a světového dědictví UNESCO v Rumunsku v oblasti kultury a cestovního ruchu.

Kontakt:
Rumunský kulturní institut v Praze
Anglická 26
Praha 2
120 00
Tel.: +420 222 522 865
E-mail: rumunskyinstitut@seznam.cz
www.icr.ro/praha/
www.rumunskoprovas.cz

Více informací:
Společnost „Bucureştiul meu drag!” – „Má milovaná Bukurešť!”: www.orasul.ro
Architektonický ateliér EXHIBIT Arhitectura z Brašova: www.exhibit.ro

autor: Rumunský kulturní institut
Spustit audio