Magni – Cesty s příběhem

15. říjen 2011

Na západ od našich hranic je církevní turistika samostatný segment cestovního ruchu. U nás jsou první projekty tohoto druhu teprve v počátku, a to i přesto, že naše země má bohatou křesťanskou i židovskou minulost. Náboženská místa hrála často klíčovou roli v našich dějinách. Právě na to chce upozornit projekt Magni – Cesty s příběhem.

Pod značkou Magni – Cesty s příběhem chtějí autoři projektu prezentovat Českou republiku jako místo, které stojí za návštěvu s ohledem na náboženské dějiny země, neboť i dnes se prostřednictví památek můžeme dotýkat odkazů minulosti.

Marek Toušek: „Sledujeme duchovní historii, to znamená, že ty konkrétní památky jsou pro nás zejména sakrálního charakteru – kostely, kláštery, ale i poutní místa, poutní cesty a podobně.“

Říká vedoucí projektu Marek Toušek. Při tvorbě koncepce autoři vyšli ze stručné historie Čech a Moravy. Po linii událostí, osobností a míst se dostaly až do jednotlivých regionů, vytipovali významná místa, která mezi sebou provázali do itinerářů turistických tras. Návštěvou památek lze tedy sledovat nějakou základní myšlenku, či život a dílo zajímavé osobnosti.

Marek Toušek: „Zajímavá turistická trasa může být po stopách Jana Blažeje Santiniho, významného stavitele. Zajímavé na tom je, že ta trasa prostupuje několika regiony, on působil od západu až na jihovýchod, to znamená od Plzně – to jsou místa významných velkých klášterů Plasy a Kladruby – vlastně přes Zelenou horu na Vysočině ve Žďáru nad Sázavou, která je i památkou Unesco, se můžeme dostat na jih od Brna do Rajhradu a všude stojí nádherné chrámy.“

Klášter Plasy - Santiniho schodiště

Jednotlivé cesty, místa a osobnosti v kontextu našich dějin prezentuje webová stránka www.magni.cz. Tam najdou zájemci množství zajímavých informací, které jim budou na cestě užitečné.


Marek Toušek: „Jedním z dalších výstupů je tištěná publikace, bedekr, takže tam ty itineráře jsou také k dispozici a jsou tam po jednotlivých regionech vybraná ta místa, která stojí za návštěvu.“

Součástí projektu je i vědomostní soutěž pro žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky. Jak říká Pavel Martinovský z asociace učitelů dějepisu, soutěž se snažili koncipovat tak, aby děti bavila a zároveň se něco naučily.

Pavel Martinovský: „Soutěž funguje přes internet, kam se žáci přihlásí a prochází postupně různými soubory – můžeme moderně říci různými levely – kde plní rozmanité úkoly od nejjednodušších testových otázek typu vyber a, b, c až po otázky typu zamysli se porovnej, posuď a tak dále.“

Vzdělání

Součástí soutěže jsou i přitažlivé animované spoty.

Pavel Martinovský: „Po takovém rozstřelu rychlých otázkách a rychlých odpovědí následuje první těžší level, kdy se musí soutěžící rozhodnout pro jednoho ze dvou velikánů české historie neboli pro jednu ze dvou animací, tam si ji rozklikne a třeba v případě Jana Žižky je účastníkem bitvy u Sudoměře a další otázky vychází z tohoto námětu například.“

Marek Toušek: „Ožije nám i legenda Golema v jiné animaci.“

Pavel Martinovský: „A dojedeme až do 20. století, kdy účastníci se stanou svědky událostí v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.“

Soutěžit mohou jak jednotlivci, tak celé školní kolektivy. Cílem je aby se historie stala pro žáky živá a přitažlivá.

Pavel Martinovský: „Pokud by se podařilo, že by si to dítě prohlédlo třeba animaci Santiniho a pak by si řeklo, jo to je pěkný, to bych chtěl vidět v reálu a skutečně by tam pak to dítě jelo třeba s rodinou nebo s kamarády tak by to bylo úplně ideální.“

Uzavírá učitel dějepisu Pavel Martinovský.

Spustit audio