Vzpomínka na Jiřího Kaplana

5. listopad 2011

Jiří Kaplan za dob tvrdé totality neohroženě pracoval pro šíření křesťanských ideálů. Zemřel 17. října letošního roku a rodina i přátelé se s ním rozloučili v Týnském chrámu v sobotu 22. října. Vzpomínali na něj, jako na muže pokoje a muže budování mostů. Pojďme si nyní i my připomenout tuto osobnost přelomu století, která se zřejmě těší většímu respektu ve světě, než u nás.

Když si Jiří Kaplan bral v roce 1950 manželku Marii, jistě netušil, že s ní prožije téměř 60 let společného života. Jejich rodina se brzy stala zázemím nejen pro vlastní děti. Manželé se totiž v duchu koncilní obnovy snažili o dům otevřených dveří.

Martina Hošková: „Už v mém dětství jsem byla zvyklá na to, že třeba někdo zazvonil a přišel, že ho třeba k nám někdo poslal. A maminka hned řekla: 'Ano, pojďte. A můžete tady spát. A přijďte na oběd.' A bylo to velice spontánní a nikdy neměla strach, co jim dá najíst, jestli má dost nebo jestli z toho můžou být třeba potíže.“

Vzpomíná na své dětství v rodině Kaplanových dcera Martina, provdaná Hošková. Více než dvacet let se v jejich domě setkávali mladí křesťané různých vyznání. Chodil sem i dnešní diplomat Pavel Fišer.

Pavel Fišer: „Já si myslím, že ekumenický charakter, nebo takový všeobecný, velkorysý, kde hranice nic neznamenaly, hranice mezi zeměmi nebo jazyky nebo vyznáními, byl domu Kaplanových vlastní. Myslím si, že to nebylo strojené, že to bylo autentické. Potkal jsem tady ostatně Lukáše, vlastním jménem Jean-Luck Delpeuch, který na mě mluvil česky a pak jsem pochopil, že je to Francouz, který tehdy v Praze pobýval.“

Páteční setkání u kříže měla své kořeny ve spiritualitě francouzské komunity v Taizé. Ekumenickou komunitu založil v roce 1940 bratr Roger. Dodnes sdružuje k modlitbě muže z různých křesťanských církví. Blíže ji poznali i Kaplanovi. Inspirací byla i pro Jean-Lucka.

Jean-Luck Delpeuch:I když přicházím z Cluny, nedaleko Taizé v Burgundsku, i když jsem předtím znal Taizé, je faktem, že Taizé jsem opravdu poznal přímo tady. Já jsem cítil, jak důležitá je modlitba, jak je důležité potkal lidi celého světa. Pro mě se ten vztah s Evropou rozvíjel tady, v této rodině.“

Domem Kaplanových postupem doby prošla řada významných osobností 20. století. Vzpomeňme alespoň na některé z nich:

Jean-Luck Delpeuch:Bratr Roger, zakladatel hnutí Archa Jean Vanier, jedna z hlavních protagonistek Hnutí fokoláre paní Natálie a potom lidé z hnutí Comunione e Liberazione.“

Jiří Kaplan překládal a samizdatově šířil křesťanskou literaturu. V roce 1978 byl právě za tuto činnost vězněn, vzpomíná dcera Martina.

Martina Hošková: „Ani my děti jsme nevěděly, že je v domě velmi kvalitní kopírka a v noci to tatínek rozmnožuje a pomocí přátel se to distribuuje po celé republice. Nicméně tuhle síť SBT zachytili a jednoho dne udělali na více místech zátah. Takže byl následně přes měsíc ve vazbě, za maření státního dozoru nad církvemi. Nevěděli jsme vůbec, jak to dopadne. Ale díky úžasné interpelaci po celém světě si netroufli ho dále zadržovat a byl propuštěn.“

Po sametové revoluci pracoval Jiří Kaplan v Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Svou životní pouť zakončil 17. října letošního roku.

autor: Kateřina Rózsová-Horálková
Spustit audio