Kardinál Vlk: "Církev by se měla bránit"

10. prosinec 2011

Byl to doslova poprask, když vicekancléř prezidenta Petr Hájek zpochybnil kněžské svěcení profesora Tomáše Halíka. Ohradil se nejen on sám, ale také Česká biskupská konference. Ta umístila na své webové stránky potvrzení o kněžském svěcení Tomáše Halíka. Zastal se jej i kardinál Miloslav Vlk. Ten na svém webu konstatoval, že tato kauza zpochybňuje také důvěryhodnost církve - jakoby osoby do důležitých funkcí lehkomyslně jmenovala bez výslovné jistoty o svěcení a řádných dokladech.

Z dokumentu, který biskupská konference umístila na své stránky, plyne, že Tomáš Halík byl vysvěcen v říjnu 1978 biskupem Aufderbeckem v Erfurtu. Halíkovu první mši pak koncelebroval biskup Meisner, tehdy světící biskup erfurtský. Bylo to v době, kdy v naší zemi vládla hluboká totalita a řada kněží byla vysvěcena tajně v zahraničí. Nynější kardinál Miloslav Vlk byl těchto situací svědkem a často i přímým aktérem, když doprovázel kandidáty na svěcení a garantoval jejich autenticitu.

Miloslav Vlk: „Tady byla podzemní církev, tzn. skupina lidí, kteří usilovali o tajná svěcení a dělali je - tedy jako biskupové atd., ale o tom teď nemluvím. Je tady druhá část, tzn. tajná svěcení venku od řádných biskupů. Světili pro nás i v Polsku, potom hlavně v Německu. V Erfurtu - tam byla teologická fakulta, tam jsme jezdívali a také biskup Aufderbeck pro nás organizoval takovéto různé věci. A on také světil. A prof. Halík tam byl také svěcen biskupem Aufderbeckem. Jeho podřízeným byl kardinál Meisner. Jestli byl přímo při tom svěcení, to nemohu říci, ale měl to z první ruky.“

Kardinál konstatuje, že o svěcení Tomáše Halíka věděl už tehdy, v době totality.

Miloslav Vlk: „Ano, už dávno, hned na začátku, ještě v době komunismu, já jsem tehdy myl okna a on mě potkával, tak jsme o tom hovořili... A i s kardinálem Meisnerem, tehdy ještě arcibiskupem, jsem o Halíkovi hovořil. Protože on věděl, že se známe a nějak na to přišla řeč, už nevím přesně, v kterém roce to bylo, ale ještě v době komunismu, a on mi o tomto říkal.“

Kauza Hájek - Halík má podle kardinála Vlka nejen rovinu osobní, ale zasahuje i církev jako celek, protože znevěrohodňuje mechanismy, které ošetřují jmenování lidí do církevních funkcí. A kardinál v této souvislosti postrádá hlasitější odezvu biskupů.

Miloslav Vlk: „Toto je velice důležitý moment, protože to znevěrohodňuje církev - že by bylo možné v církvi, aby někdo jaksi dělal kněze, jakoby hrál kněze... aniž by byl skutečně vysvěcen. Čili že církev na toto jakoby nedbá, nebo toto nesleduje - to je věc velice nebezpečná. Takže to není jen proti profesoru Halíkovi, ale také de facto proti církvi. A právě proto mě trochu mrzí, že moji spolubratři biskupové ve větší míře nepozdvihli hlas. Naopak - na to moje prohlášení reagovala velká řada laiků, kteří mi na můj mail psali.“

I když Tomáš Halík patří k dlouhodobým kritikům Hradu, přesto se kardinál nedomnívá, že vzniklý spor má politický podtext. Je přesvědčen, že jde o střet konzervativních až fundamentalistických názorů s postojem liberálním.

autor: ehů
Spustit audio