Aron Grünhut zachránil více než 1300 lidských životů, přesto upadl do zapomnění

7. květen 2017

Aron Grünhut byl obchodník a při svých služebních cestách Evropou si všímal nárůstu pravicového extremismu a antisemitismu. Jak na to reagoval, vysvětluje Martin Mozer, kurátor výstavy Aron Grünhut – zachránce Židů.

„To všechno ho v souvislosti s nástupem Hitlera jen utvrzovalo v tom, že Židům hrozí velké nebezpečí. Možná ho lze označit i za jistého vizionáře, protože od té chvíle začal přemýšlet o tom, jak zachránit Židy nejen na Slovensku, ale i v okolních zemích. Když se po anšlusu Rakouska dozvěděl, že jsou ohroženi rakouští Židé, které vyhnali na území nikoho, tak se okamžitě postaral o jejich záchranu. Dokázal je dostat na Slovensko a odtud jim zajistil odchod jinam do světa.“

V době, kdy britský diplomat Nicholas Winton organizoval vlakové transporty židovských dětí z Protektorátu Čechy a Morava do Velké Británie, navázal Aron Grünhut spojení s jeho zástupcem v Praze. Dohodli se, že se k transportu připojí i židovské děti ze Slovenska.

„Ale shromáždil pouze desetičlennou skupinu děti – chlapců, protože rodiče v Bratislavě mu nevěřili a zpochybňovali jeho názory, že jim hrozí nebezpečí. Ale bohužel měl pravdu. Všechny ty děti dostal do Anglie a ze všech se později staly významné osobnosti. Jeden z těch zachráněných chlapců pracoval jako významný sportovní redaktor ve známých izraelských novinách Jerusalem Post. Hlavou ultraortodoxních Židů je také jeden z těchto chlapců. Jmenuje se Tibor Weiss a je to velmi uznávaná autorita mezi zbožnými Židy v Jeruzalémě, v celém Izraeli i ve světě.“

Aron Grünhut s manželkou

Jedním z pasažérů „dětského expresu“ byl v roce 1939 i Grünhutův syn Benny, který se později stal architektem. K němu má rodinnou vazbu i velvyslanec Státu Izrael v Česku Daniel Meron.

„Můj strýc Josi znal Grünhutovi, protože chodil s jejich synem Bennym v Bratislavě do školy. Aron Grünhut byl vynikající osobnost, ale zatím se o něm dostatečně nemluvilo. Přitom je to úžasný příběh pro hollywoodský film.“

Kurátor výstavy Martin Mozer a velvyslanec Státu Izrael v ČR Daniel Meron

V červnu roku 1939 začal Grünhut připravovat další transport. Podle plánu měli uprchlíci plout šest dní dvěma říčními parníky po Dunaji do bulharského města Ruska a odtud pokračovat vlakem do Varny.

„Zorganizoval masový útěk Židů ze Slovenska, z Protektorátu Čechy a Morava, z Maďarska i z Rakouska do Palestiny, díky němuž se zachránilo více než 1300 lidí. Šlo vůbec o jednu z nejúspěšnějších záchranných akcí. Tato cesta trvala víc než 80 dní, protože Židé, kteří byli na lodi plující po Dunaji, byli ilegální pasažéři a jednotlivé státy, jako Bulharsko a Rumunsko, zakazovaly, aby se loď přiblížila k jejich břehům a vyhrožovaly střelbou. Takže to byly velmi dramatické situace a Grünhut jako jediný za tu loď chodil vyjednávat na pevninu a dokázal získat povolení na přechod do další oblasti a dokázal pro ty pasažéry získat i potraviny, protože v té době už bylo na lodi málo jídla a docházely zásoby. Takže on byl zase tím, kdo zachraňoval situaci.“

Organizátoři plavby do Palestiny, Aron Grünhut je druhý zprava

V záchranných akcích pokračoval Aron Grünhut i po svém návratu na Slovensko a dokonce i v době, kdy sám byl v ohrožení a musel utéct do Maďarska. Výstava o něm bude otevřena do 28. května.

Spustit audio