23. července  2011 v 12:29  rubrika: Zprávy

Belgie jako druhá evropská země zakazuje úplné zahalování na veřejnosti

Zahalování do nikábu je v Belgii trestné - Foto: Břetislav Tureček

Zahalování do nikábu je v Belgii trestnéFoto: Břetislav Tureček

Belgie je po Francii druhou zemí v Evropě, která zavádí zákaz nošení islámské burky. Zákaz se vztahuje i na další tradiční oděv muslimek – nikáb, který zahaluje celou postavu včetně obličeje. Za veřejné nošení šátku zcela zahalujícího obličej, nebo takového, který ponechává jen úzký prostor pro oči, bude hrozit pokuta a týdenní vězení.

V zákoně se nikde neříká, že se týká právě muslimských žen, které nosí burku s mřížkou v oblasti očí nebo nikáb s úzkou štěrbinou pro oči. Zakazuje úplné zahalování obličeje znemožňující identifikaci osoby. Oficiálně jde o opatření k posílení bezpečnosti obyvatel. 

Pokud se ode dneška v Belgii na veřejnosti objeví někdo takový, zaplatí 137 eur pokuty a zároveň půjde až na 7 dnů zpytovat své svědomí do vězení. 

Podle odhadů žije v Belgii asi 280 žen, které burku nebo nikáb nosí. Za veřejné prostory se ale považují například i haly hotelů, kde se ubytovávají rodiny z islámských zemí. Pokuta a pobyt v nápravném zařízení tak hrozí turistkám s Orientu. 

Zákon proti úplnému zahalování tváře se belgický parlament pokoušel přijmout už loni. Tehdy ale jeho snahu překazily předčasné volby a změna složení dolní sněmovny i Senátu. 

Autor:  Pavel Novák  (pan)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas