15. července  2011 v 10:36  rubrika: Zprávy

Belgie jako druhá země v Evropě zakazuje nosit burky

Chodit na veřejnosti v nikábu nebo burce bude trestné i v Belgii - Foto:  ČTK

Chodit na veřejnosti v nikábu nebo burce bude trestné i v BelgiiFoto:  ČTK

Zákaz úplného zahalování tváře bude po Francii platit od příštího týdne také v Belgii. Oznámení o vstupu příslušného zákona v platnost oznámil Státní věstník, tedy belgická obdoba Sbírky zákonů. Za veřejné nošení oděvu zahalujícího obličej bude hrozit pokuta a několikadenní vězení.

Zákon proti úplnému zahalování tváře se belgický parlament pokoušel přijmout už loni. Tehdy ale jeho snahu překazily předčasné volby. Na druhý pokus se ale podařilo přijmout právní předpis, zakazující úplné zahalování obličeje, které znemožňuje identifikaci osoby na veřejnosti. 

Ačkoli se to nikde v zákoně neříká, bude se týkat hlavně muslimských žen, které nosí burku s mřížkou v oblasti očí nebo nikáb s úzkou štěrbinou pro oči. Pokud se v Belgii objeví na veřejnosti někdo takový, zaplatí 137 eur pokuty a zároveň půjde až na 7 dnů do vězení. 

Podle odhadů žije v Belgii asi 270 žen, které dotčený oděv nosí. Zákon ale bude platit i například v halách hotelů, kde se ubytovávají rodiny z islámských zemí. I těmto ženám pak hrozí, že stráví část pobytu v Belgii v místě mnohem méně pohodlném, než je hotel. 

Autor:  Pavel Novák  (pan), Igor Maňour  (ima)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas