30. září  2011 v 02:27  rubrika: Zprávy

Belgie zažila první násilný incident kvůli zákazu nošení burky na veřejnosti

Zahalování obličeje je v Belgii trestné. Ilustrační foto. - Foto: Břetislav Tureček

Zahalování obličeje je v Belgii trestné. Ilustrační foto.Foto: Břetislav Tureček

Belgický zákaz nošení oděvů zcela zahalujících obličej vyvolal první násilný incident. Na policisty zaútočil manžel ženy, která porušila zákon a vyšla na ulici v burce. Když ji policisté požádali, aby prokázala svou totožnost, její manžel je fyzicky napadl.

Policisté chtěli legitimovat osobu, která vyšla na ulici v severní čtvrti Bruselu v burce. Ta nereagovala ani na druhou výzvu k odhalení obličeje a pokračovala tak v porušování zákona. 

Důslednost policie přiměla manžela oné zahalené postavy k napadení policistů, z nichž jednoho zranil. Tento policista bude v pracovní neschopnosti 3 dny. 

Manžel zahalené ženy přitom vyhrožoval, že zabije každého, kdo se dotkne jeho ženy. Agresivního útočníka policie zadržela a předala soudu. Zahalená osoba, pravděpodobně skutečně jeho manželka, se z místa činu vzdálila, aniž by odhalila svou tvář. 

I přesto se ji policii podařilo identifikovat a zahájila s ní trestní řízení. Hrozí jí až 137 eur pokuty a 7 denní pobyt ve věznici. 

Zákon zakazující nošení oděvů zahalujících úplně obličej, jako jsou burka nebo nikáb zavedla po Francii právě Belgie jako druhá země v Evropě letos v červenci. 

Autor:  Pavel Novák  (pan), Marína Dvořáková
Pořad: Dopolední Radiožurnál (archiv)  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas