26. února  2011 v 09:05  rubrika: Zprávy

Blízký východ a náboženská situace

Nepokoje v Libyi. - Foto:  AFP

Nepokoje v Libyi.Foto:  AFP

S obavami sleduje svět pohyb v arabských zemích. Situace se mění v podstatě každou hodinu a odborníci se shodují, že předvídat dění je velmi náročné. Země jako Egypt nebo Libye se navíc zásadně liší. Od sociálních podmínek, přes náboženskou mapu. Jaký dopad může mít toto dění na náboženský život?

Násilí v ulicích, oběti na životech, strach z budoucnosti. Taková je realita posledních týdnů v zemích, které znali Evropané především díky turistickému ruchu. Nyní ale celý svět s obavami sleduje vývoj v zemích Severní Afriky. „Tamní nepokoje a změny mají především sociální a politický podtext,“ říká novinář specializující se na Blízký východ Jan Fingerland. Mohou ale znamenat posun i v oblasti náboženského života.  

„Právě uvolnění těch dosud velice pevných politických struktur arabských režimů posledních desítek let bude znamenat také uvolnění prostoru pro náboženský radikalismus.“  

V této souvislosti se pak nejvíce hovoří o Egyptě. Po masových nepokojích, které svrhly prezidenta Husního Mubaraka, stojí v čele nejlidnatější arabské země armáda. V zemi je ale velmi silné Muslimské bratrstvo, které může prostor ovládnout.  

„To je organizace, která kdysi byla velice násilná. V posledních desítkách let se násilí vzdala. Alespoň oficiálně. A právě ten svržený režim Husního Mubaraka se velice tvrdě zaměřoval právě vůči muslimskému radikalismu. Co se ovšem bude nyní uvnitř Muslimského bratrstva odehrávat a jak budou lidé reagovat na nesplnění některých svých snů, které měli při svržení režimu Husního Mubaraka, to nevíme. A panuje obava, že právě islámský radikalismus by mohl být tím prostorem, do kterého lidé politicky utečou.“  

V Egyptě navíc panují obavy z tlaku a násilí na tamní menšinu koptských křesťanů. Už v minulosti zažili křesťané džihádistický radikalismus.  

Podobná i odlišná je situace v Libyi. I když v této zemi nežije velká křesťanská komunita.  

„I tam existuje podhoubí velice extrémního islamistického extremismu a ten se s pádem režimu Muammara Kaddáfího může dostat k moci.“  

Situaci v Lybii sleduje i církev. Tamní apoštolský nuncius Tommaso Valuto řekl:  

„I ve složité a neklidné situaci, v níž se země nachází, jsou misionáři odhodláni povzbuzovat a nabízet jakoukoliv možnou pomoc nejen katolické komunitě, která čítá asi 100 tisíc věřících, ale všem obyvatelům země."  

Situace v arabských zemích je v pohybu. Nejen světový politici s napětím očekávají další vývoj. Vyvstává proto otázka, jak se bude v budoucnu dařit tamním křesťanům?  

„Myslím si, že to je v případě křesťanů stejné, jako v případě všech ostatních obyvatel Blízkého východu. Nabízejí se jim veliké šance, ale spolu nimi přicházejí i veliká nebezpečí.“  

 

Dění na Blízkém východě má i svou náboženskou stránku

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas