Celý březen bude patřit festivalu ProTibet

4. březen 2012

V Česku začal měsíc pomoci, jmenuje se "ProTibet 2012". Festival pořádá už po jedenácté občanské sdružení M.O.S.T., které chystá na celý březen tématické přednášky, výstavy a filmové projekce na podporu okupované země. Výtěžek poputuje na podporu tibetské školy Gyalten pro chudé nomádské děti. Na ně myslí i studenti Soukromého šestiletého gymnázia v Ostravě-Hrabůvce. V rámci festivalu totiž uspořádali prodejní výstavu vlastnoručně vyrobených mandal.

První záchvěvy festivalu ProTibet byly k vidění celý předešlý měsíc na gymnáziu v Ostravě-Hrabůvce a já teď stojím právě ve zmíněné škole s paní Romanou Havránkovou, pedagožkou, a kolem nás vidím mandaly, které zpracovali studenti. Výtěžek z nich půjde na charitativní účely, půjde na Tibet. Jakým dalším způsobem se bude škola podílet na festivalu?

Romana Havránková: „Připravili jsem přednášky, připravili jsme povídání a velmi zajímavá setkání na každý čtvrtek od 18 hodin v průběhu celého března.“

Teď jsme přišli do jedné z učeben, kde už je instalována zahajovací výstava celého festivalu…

Romana Havránková: „Autorem fotografií, které jsou vystaveny v naší škole, je Zdeněk Thoma, velmi známý fotograf, který se zabývá Tibetem. Zasvětil tomu celý život. Jeho výstava má název Doteky himalájského větru a jsou to skutečně doteky nejen duše, ale také běžného života, který si velmi těžce dokážeme představit a který je pro nás téměř nedostižný.“

A to nejen kvůli nadmořské výšce a nehostinnému prostředí, ve kterém Tibeťané žijí. Od 50. let 20. století totiž kdysi svobodnou zemi okupuje sousední Čína.

Petr Ďásek: „Tímto festivalem chceme vždycky připomenout ty nešťastné březnové dny, kdy proběhl vpád čínských vojsk do Tibetu. Přece jenom ten Tibet je na počátku 3. tisíciletí taková největší okupovaná země v současnosti a tak, jak nám před mnoha lety pomáhali lidé zvenčí, tak my bychom teď měli pomáhat lidem, kteří se ocitají v podobné situaci na celém světě a my jsme si vybrali Tibet.“

Vysvětluje mi ředitel festivalu Petr Ďásek. Po celý březen tak budou v bezmála 20 městech po celé republice připraveny nejrůznější kulturní akce, které mají seznamovat veřejnost s tibetskou kulturou, náboženstvím a životem Tibeťanů v exilu.

Petr Ďásek: „Od přednášek, filmových představení, koncertů tibetské zpěvačky až po nejenom pasivní poslouchání informací, ale například výstup na horu Smrk s věšením tibetských praporků a tibetské vlajky.“

Festivalový program nabídne například také besedu s horolezcem Leopoldem Sulovským, setkání s tibetským lamou, putovní výstavu nebo promítání filmů z Tibetského archivu v New Yorku. Třešničkou na dortu pak bude už zmíněný koncert zpěvačky Namgyal Lamo, která patří k nejvýraznějším osobnostem tibetské opery.

Tibetská zpěvačka Namgyal Lhamo

Petr Ďásek: „Největší programy poběží na takové ose Brno – Olomouc – Ostrava - Opava, tedy na Moravě, ale už v těchto chvílích máme přihlášených dalších 15 měst po České republice, kde mají zájem o tzv. festivalový balíček, kdy my jim pošleme filmy, o které projeví zájem, a nějaké základní informace. Uvidíme, jestli překonáme loňský rekord, kdy to proběhlo na 27 místech.“

autor: Kateřina Daňková
Spustit audio