Cena Arnošta Lustiga

22. duben 2012

Na minulý čtvrtek, 27. den hebrejského měsíce nisan, připadl Jom ha-šoa ve ha-gvura nebo Den připomínky obětí šoa a hrdinství. Nedlouho před tímto významným datem židovského kalendáře byla poprvé udělena cena nesoucí jméno významného česko-židovského spisovatele Arnošta Lustiga. Ten, jak známo, svou tvorbu spojil právě s tématem šoa.

Cenu založila Česko-izraelská smíšená obchodní komora, jejímž dlouholetým čestným členem Lustig byl. Další podrobnosti přináší rozhovor s prezidentem komory dr. Pavlem Smutným.

Pane doktore, jak jste přišli na to, že tuto cenu pojmenujete po Arnoštu Lustigovi?

„Tak první byl Arnošt a druhá byla cena, čili Arnošt Lustig, který loni zemřel, pro nás zůstal nedořečeným příběhem a vzpomínka na něj nás provokovala k tomu, abychom ji nějakým způsobem zvěčnili, nebo abychom ji nějak učinili reálnou. Takže jsme spontánně vymysleli, nebo přišel nápad, vytvořit cenu Arnošta Lustiga, ale chtěli jsme se neomezovat právě na Lustigovu tvorbu, která je, myslím, nezpochybnitelně velmi vysoké úrovně, ale zdůraznit spíše člověka, jehož životní příběh je spojen s tragédiemi a s dobrým koncem. To znamená, že jsme chtěli najít hodnoty, které jsou pozitivní, které jsou nosné pro dnešní společnost a které umožňují úspěch, které umožňují samy o sobě nejenom přežít, ale i dobře se zúčastnit života, nebo dobře žít, protože dneska to vypadá, že úspěch je spojen, nebo dobrý životní příběh, jakoby úspěšný životní příběh, je spojený hlavně s ne-dobrem. To znamená, že dobrý životní příběh je dneska spojený s podvodem nebo s kradením nebo s penězi atd. Chtěli jsme na ceně Arnošta Lustiga demonstrovat, že lze pracovat celý život, držet nějaké hodnoty, být zásadový a mít velikou autoritu, pozici ve společnosti a moci využít maximálně svůj talent.“

Spisovatel Arnošt Lustig

Jak jste vlastně přišli na Arnošta Lustiga? Proč zrovna Česko-izraelská komora si vybrala spisovatele?

„Ano, Arnošt Lustig byl čestným členem Česko-izraelské obchodní komory. On měl veliký přesah do společnosti, on se vůbec neuzavíral do svého světa literáta, byl ohromně společenský, stýkal se, myslím, se všemi možnými profesemi a stýkal se tedy i s obchodníky nebo s podnikateli a Česko-izraelská obchodní komora ho měla jako čestného člena. My jsme si toho velmi vážili, ale musím říct, že i on si toho vážil a pravidelně, pokud mu to zdraví dovolilo, se těch akcí účastnil a měl jsem pocit, že v nás cítí určité zázemí a my jsme na to byli všichni hrdí. Nikdo o tom nemluvil, ale bylo to takové jako nevyřčené pouto a nikdy vlastně neoslavované. Tím spíš jsme to chtěli oslavit, když odešel.“

Jak se vlastně vybírá kandidát na tuto cenu?

„Patnáctičlenný naprosto nezávislý výbor Ceny Arnošta Lustiga rozhoduje o kandidátech. Letos to bylo poprvé, rozhodoval o svých vlastních návrzích. Uvidíme příští rok, možná tuto diskusi trošku otevřeme, nebo toto téma možná nabídneme širšímu okruhu lidí, aby mohli navrhovat osobnosti. V čele výboru stojí bývalý premiér Jan Fišer a jsou v něm respektované osobnosti ze všech možných sfér činnosti společnosti atd. Jsou tam Židi, nejsou tam Židi, jsou tam katolíci, jsou tam intelektuálové, jsou tam podnikatelé, jsou tam lidi z médií, prostě je to opravdu velice kvalitně vyvážený a postavený výbor a ten výbor rozhoduje na základě čtyř základních deviz. A to je ta odvaha, statečnost, spravedlnost a lidskost, což se lehko řekne, ale spojit tohle všechno dohromady u jednoho člověka, aby to mělo nějaký národní přesah, aby to mělo přesah burcující nebo povzbuzující pro lidi, to už tak jednoduché není a tudíž role výboru v tomto smyslu je velmi odpovědná, důležitá a složitá.“

Logo
autor: Jan Jelínek
Spustit audio