Česko je z demografického hlediska západním, a nikoli východním typem státu, říká odborník z Hebrejské univerzity

22. listopad 2015

Kolik je v Evropě Židů a jací jsou? Na to není jednoduchá odpověď. Zeptáme se na to vůbec největšího odborníka na demografii židů ve světě, Sergia della Pergolly z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Kde tedy žijí evropští Židé?

„Evropa zaznamenala v poslední generaci velmi složitou transformaci jednotlivých společností a týká se to i tamních Židů. V Evropě existují velké židovské komunity, jako je ta zhruba půlmilionová ve Francii, nebo komunity velmi malé, například v Bulharsku. Ve 28 zemích Evropské unie momentálně žije asi milion a sto tisíc Židů, jednotlivé údaje se však stále proměňují. V některých východních státech došlo k velkému zmenšení židovských komunit, zejména pokud jde o mladou populaci. Opačný trend jsme ovšem zaznamenali v Německu, kde žilo v roce 1990 méně než 28 tisíc Židů. O dvacet pět let později už tam je více než sto tisíc, došlo tedy k více než trojnásobnému nárůstu počtu německých Židů. Jde zejména o přistěhovalce ze zemí bývalého Sovětského svazu.“

Znamená to, že se počet Židů v Evropské unii zvyšuje?

„Ve východní Evropě jsme zaznamenali velkou vystěhovaleckou okamžitě po pádu Berlínské zdi a v 90. letech. Židé odcházeli ze zemí s ekonomickými problémy, jako byla Ukrajina nebo Rusko. Nejrychleji se zmenšuje židovská komunita v Litvě. Z velké části odcházeli tito Židé mimo země Evropské unie, zejména do Izraele a Severní Ameriky, snížila se tedy relativní váha Evropy pro židovský život. V poslední době se ale podstatně snížilo vystěhovalectví východoevropských Židů.“

Je tedy nyní relativně více Židů v západní Evropě?

„Většina evropských Židů dnes žije v rozvinutých státech, tam také doposud byly nestabilnější komunity. Lidé neradi odcházejí ze států, které jsou stabilní, mají dobré právní prostředí a prosperují. Týká se to i ochoty Židů změnit místo pobytu. Neplatí to však absolutně. V poslední době se zrychlil odchod ze zemí, kde se Židé necítí bezpečně, bez ohledu na to, jak jsou rozvinuté. Jde především o Maďarsko a Francii, případně i Belgii a Itálii, kde narůstá antisemitismus. Jde tedy i o země, které jsou rozvinuté a bohaté. Silný antisemitismus je podle průzkumů také v Řecku a Polsku.“

Existuje nějaký typický trend, který se týká českých zemí?

„Zaznamenal jsem, a to je zajímavé, že migrace z České republiky, ale i Slovenska, je v absolutních číslech velmi malá. Pokud budeme hovořit o tradičních důvodech pro odchod lidí jinam, pak je Česká republika jednoznačně západním, a nikoli východním typem státu.“

autor: Noemi Fingerlandová
Spustit audio