Cesta ke svobodě anebo na kole z Terezína do Prahy

1. květen 2016

Na symbolickou Cestu svobody z Terezína do Prahy se 8. května vydá skupina cyklistů. Tuto vzpomínkovou a sportovní akci pořádá židovský sportovní klub Hakoach a Židovská liberální unie v České republice. Letos si vybrali den 71. výročí kapitulace nacistického Německa.

Cesta ke svobodě se poprvé uskutečnila v roce 2001 a na její zrod vzpomíná František Fendrych, předseda Židovské liberální unie, který zatím nevynechal ani jediný ročník této akce.

„Tenkrát se nás sešlo nás asi 15, ale říkali jsme si, že je divné jezdit do míst, kde byl koncentrační tábor. Pro nás by bylo mnohem uspokojivější jet naopak – z místa, kde byli naši předkové vězněni, zpátky na svobodu do měst, kde bydleli. A proto jsme se rozhodli, že pojedeme opačným směrem, tedy z Terezína do Prahy. A nazvali jsme to Cesta ke svobodě.“

Cesta ke svobodě z Terezína do Prahy v roce 2015

Akce probíhá každoročně už 16 let a průběh dne je následující.

„Vždy se sejde tak 15-20 lidí, kteří nejprve nastoupí do vlaku na Masarykově nádraží a také tam naloží do doprovodného auta svoje kola. Sami odjedou do Bohušovic nad Ohří, tam, kam přijížděli židovští vězni z různých měst a potom byli transportováni do Pevnosti Terezín. My si tam z auta převezmeme kola a ujedeme oněch asi pět kilometrů z Bohušovic do Terezína do místa, kde je památník.“

Památník stojí na břehu Ohře v místech, kde nacisté vysypávali do řeky popel zesnulých.

Cesta ke svobodě z Terezína do Prahy v roce 2008

„My se tam zastavíme, máme tam vzpomínku na své blízké zemřelé v Terezíně i v jiných koncentračních táborech. Povětšinou si i přečteme nějakou krátkou povídku, která na ty doby vzpomíná, a pomodlíme se židovskou modlitbu za zemřelé Kadiš. Je to ta část pietní a vzpomínková. Tady je to spojeno se smutkem a vzpomínkami. Ale protože jsme relativně mladí, chceme žít a myslíme na budoucnost, tak pak se tedy vydáme na Cestu ke svobodě z Terezína zpátky do Prahy, která měří 80 kilometrů.“

Kdo by celou trasu nezvládl ujet na kole, může se do Prahy vrátit doprovodným mikrobusem.

Nakládání kol do doprovodného mikrobusu

„Je potřeba být trošku sportovec, ale není to ve skutečnosti závod. Je to tak trochu rekreační akce, kde se ještě v polovině zastavíme na oběd.“

Příští rok se řady cyklistů asi rozrostou o zahraniční hosty.

„Po předběžných dohodách by se příští rok měla akce zúčastnit i skupina lidí z Anglie z liberální synagogy Northwood Pinner Liberal Synagogue, přijede asi 5-6 lidí, kteří se k nám přidají. Doufáme, že to i obohatí tuto naši pietní vzpomínkovou a sportovní akci.“

Cesta ke svobodě z Terezína do Prahy v roce 2015

Pokud máte chuť se k cyklistické Cestě ke svobodě přidat, sraz účastníků je v neděli 8. května v 8:15 u Masarykova nádraží v ulici Na Florenci.

Kdo zjistil, že polehávání na gauči může uzdravovat? Šoa, nebo holokaust – mají tato dvě slova stejný význam? Celý pořad Šalom alejchem si kdykoli poslechněte v našem audioarchivu.

Spustit audio