Dějiny psychoanalýzy jsou jedna velká emigrace, říká Martin Mahler

1. květen 2016

Obrázek vyšetřujícího lékaře v křesle a pacienta ležícího na pohovce viděl už asi každý z nás. Pohovka se stala nástrojem mnoha psychoanalytiků po celém světě. S metodou přišel Sigmund Freud. Zakladatel psychoanalýzy se narodil před 160 lety 6. května v Příboru.

Obrázek vyšetřujícího lékaře v křesle a pacienta ležícího na pohovce viděl už asi každý z nás. Pohovka se stala nástrojem mnoha psychoanalytiků po celém světě. S metodou přišel Sigmund Freud. Zakladatel psychoanalýzy se narodil před 160 lety 6. května v Příboru. Téma pro Adama Šindeláře: Text: Psychoanalýza funguje už desetiletí a dá se říct, že beze změny, vysvětluje psychoanalytik Martin Mahler:

„Jak vidíte v mojí pracovně je taky gauč a já tu metodu jsem zvyklý také používat. Důvodů je celá řada, jedním z nich je, aby se člověk mohl soustředit sám na sebe, na to, co sám v sobě zachytí, a aby se nerozptyloval koukáním na nic, včetně na analytika.“

Psychoanalýza je náročná záležitost:

„Nejdřív musíte každého klienta naučit každého klienta volně asociovat, to znamená říkat cokoliv, co ho napadá, nespěchat, necenzurovat se, bez nějaké přípravy sledovat, co všechno projde jeho hlavou. To je jakási startovací pozice, kterou, když se ten člověk naučí, může začít nějaké další léčba. A naší kvalifikací jako psychoanalytiků je vlastně se v té někdy změti volných asociací vyznat a dávat tomu všemu, co se v člověku objevuje, nějaký význam. Což je pro ty samotné klienty někdy těžké, aspoň v prvním okamžiku, pochopit, co se v nich děje.“

Psychoanalýza není vhodná například pro drogově závislé, ale jinak je tato metoda použitelná pro všechny věkové kategorie, včetně dětí. Dá se přizpůsobit pro osoby s mentálním postižením nebo s duševními chorobami jako jsou psychózy, vysvětluje přínos Freudova odkazu psychoanalytik Martin Mahler. Studiemi o vývoji libida, Oidipově komplexu či na téma freudovských přeřeknutí se otec psychoanalýzy výrazně zasadil o detabuizaci sexuality:

„On se nacházel uprostřed Vídně konce 19. a začátku 20. století, kde sex nebo sexualita sice bujela, ale bujela jakoby ve skrytosti, byla vytěsňována a popírána. A Freud přišel s myšlenkami, přednáškami a texty, které působily nesmírně provokativně, protože mluvil o sexu co nejotevřeněji, upřímně, bez předpojatosti. A zkoumal různé sexuální praktiky, sexuální prožitky, a vytvářel různé někdy složité teorie.“

Freudův život i práci zásadně ovlivnil antisemitismus. Freud musel utéct před nacismem do Londýna.

„Psychoanalýza je antisemitismem velmi poznamenaná, nejen Freudův život, protože je potřeba si uvědomit, že psychoanalýzu vymysleli Židé. Prakticky 99 % členů Vídeňské analytické společnosti, kde se ta psychoanalýza rodila, byli Židé. Dějiny psychoanalýzy jsou jedna velká emigrace. Prakticky po Freudovi, nemluvím o Čechách, ale o střední Evropě, po válce nezůstal téměř kámen na kameni. Ta obava psychoanalytiků ve 30. letech, že psychoanalýza bude naprosto vymazána z paměti, z literatury, z nauky, z vědy, byla zřejmě do značné míry odůvodněná.“

A jaké měl Freud pro antisemitismus vysvětlení?

„Těch teorií je celá řada a nejen Freud, ale o antisemitismu psal hodně Fenichel, který tady v Praze působil koncem 30. let. Ty teorie jsou psychologické nebo psychoanalytické, a jsou často postaveny na určitých komplexech méněcennosti nebo závisti, projekcí určitých špatných vlastností do druhých lidí a podobně.“

Dodává psychoanalytik Martin Mahler.

Proč se cyklisté vydávají na Cestu ke svobodě? Šoa, nebo holokaust – mají tato dvě slova stejný význam? Celý pořad Šalom alejchem si kdykoli poslechněte v našem audioarchivu.

Spustit audio