Den Jom ha-šoa připomněl všechny oběti holocaustu

30. duben 2017

Ve třinácti městech v republice byly v pondělí vzpomínkové akce na oběti holocaustu. K tak zvanému Jom ha-šoa se v Plzeňském kraji připojila Plzeň, Klatovy a tradiční účastník Sušice. Akce má mimo jiné připomenout památku 6 milionů lidí, kteří během druhé světové války zahynuli jen kvůli svému původu.

Několik jmen přečetl i herec a moderátor celé akce Petr Vacek. „Je důležité si to připomínat proto, aby se to nestalo i nám. Není to tak dávno. Pamětníci ještě žijí a neděly se jim hrozné věci jen za nacistů, ale i potom. Jakmile vezmeme kolektivní vinu a myšlenku, že celý národ či rasa za něco může, je to vždy nespravedlivé,“ řekl Vacek.

V synagoze se každý rok připomínají jména zesnulých a věří se, že dokud jsou lidé a jejich jména stále v naší paměti, úplně nezemřeli. Podle Petra Vacka je smyslem celé akce ty oběti si připomínat. „Když se řekne šest milionů lidí, nic moc vám to neřekne. Pokud se ale řekne, že se jednalo například o Růženku Krausovou, jež v pěti letech odvedli na vlak. Ona se na cestu moc těšila, protože to měla být její první jízda vlakem, která ale skončila v plynu. Potom se to celé hůř zpochybňuje a nějak se s tím musíte ztotožnit.“

Jom ha-šoa 2017 v Sušici organizoval spolek Kulturní Rašelina

Konečně pohromadě

Součástí sušického JOM-HA- ŠOA je také čištění Stolpersteinů neboli Kamenů zmizelých, což jsou takové dlažební kostky s mosaznou destičkou, které se dávají do chodníků před domy obětí holocaustu. Celkem by jich po Sušici mělo být zhruba 96. „Za poslední dva roky se nám podařilo položit sedm Stolpersteinů a očekáváme, že v září položíme dalších osm. Bude to komplexní jedna rodina, aby byli konečně všichni pohromadě,“ říká pořadatelka akce Sarah Huikari.

Součástí sušického JOM-HA- ŠOA je také čištění Stolpersteinů neboli Kamenů zmizelých, což jsou takové dlažební kostky s mosaznou destičkou, které se dávají do chodníků před domy obětí holocaustu

V rámci Jom ha-šoa také začíná výstava, kterou představuje kurátor Muzea Sušice Miroslav Bruštík: „Výstava připomíná tragédii druhé světové války, respektive židovské ghetto, kde byli umístěné i židovské děti. Výstava je věnována tématu časopisu VEDEM, který tam děti vydávaly od 18.prosínce 1941 do konce léta 1944, kdy čekal hlavní skupinu chlapců transport do vyhlazovacího tábora Osvětim- Birkenau. Jednalo se o chlapce ve věku od šesti do šestnácti let.“

Výstava bude v Sušici v muzeu k vidění do poloviny června a potom se přestěhuje do horské synagogy v Hartmanicích.

autor: Jitka Engelová
Spustit audio