25. dubna  2017 v 08:18  rubrika: Zprávy

Dnes začínají práce na svatovítských varhanách, finance pomůže zajistit národní sbírka

Podpisem smlouvy mezi kardinálem Dominikem Dukou a varhanářskou firmou Gerharda Grenzinga odstartovaly práce na varhanách pro svatovítskou katedrálu - Foto:  Člověk a víra

Podpisem smlouvy mezi kardinálem Dominikem Dukou a varhanářskou firmou Gerharda Grenzinga odstartovaly práce na varhanách pro svatovítskou katedráluFoto:  Člověk a víra

Podpisem smlouvy mezi kardinálem Dominikem Dukou a varhanářskou firmou Gerharda Grenzinga odstartovaly práce na varhanách pro svatovítskou katedrálu. Ikonickému chrámu dle původního projektu chybí varhany na západní kruchtě a už téměř 90 let jej ozvučuje provizorní nástroj. Nové varhany si vyžádají investici ve výši 80 milionů korun, které mají být z části shromážděny v rámci celonárodní sbírky pořádané Nadačním fondem Svatovítské varhany. Nástroj se poprvé rozezní v říjnu 2019.

Smlouva podepsaná 24. dubna ve svatovítské katedrále je završením dlouhé práce odborných komisí, které v průběhu let projednaly a zavrhly řadu variant zadání varhanního nástroje. Do loňské soutěže, vypsané na základě pečlivě stanovených kritérií, se přihlásily čtyři špičkové varhanářské firmy. Všechny z nich splnily podmínky zadavatele a představily svébytná pojetí varhan. Vybíralo se z variant klasických i moderních, nakonec po pečlivém zvážení zvítězilo soudobé pojednání firmy Gerhard Grenzing S. A. 

Podpis smlouvy o stavbě svatovítských varhan - Foto: Martina Řehořová,  Člověk a víra

Podpis smlouvy o stavbě svatovítských varhanFoto: Martina Řehořová, Člověk a víra

„Vítězná barcelonská firma Gerharda Grenzinga zhotovila dosud přes 130 nových varhan, mimo jiné i nástroj do hlavní bruselské či madridské katedrály. Kromě těchto referencí také dodala návrh vysoké technické a zároveň umělecké kvality,“ popisuje výběr nástroje Štěpán Svoboda, organolog a člen hodnotící komise. 

Vznikne symfonický nástroj o 97 rejstřících inspirovaný francouzskými vlivy, který bude odpovídat svou reprezentativností prostoru katedrály a umožní kromě klasické hudby provádět také současné varhanní skladby. Nahradí tak pro katedrálu malé Mölzerovy varhany, které byly v roce 1929 při dokončování katedrály koncipovány jako provizorní. Pro stavbu odpovídajícího nástroje však v následujících dekádách chyběly finance nebo vůle a místo pod rozetou na západní kruchtě katedrály, která byla pro varhany od počátku určena, je až dodnes prázdné. 

Je na nás, abychom v době míru a svobody naplnili odkaz našich předků, zejména Otce vlasti Karla IV., a symbolicky katedrálu dokončili,“ říká iniciátor projektu kardinál Dominik Duka. Žehnání již hotových varhan je naplánováno na říjen 2019. 

Podpis smlouvy o stavbě svatovítských varhan - Foto: Martina Řehořová,  Člověk a víra

Podpis smlouvy o stavbě svatovítských varhanFoto: Martina Řehořová, Člověk a víra

Varhanní nástroj samotný si vyžádá investici 69, 1 mil. Kč., za kterou bude nástroj postaven a umístěn na západní kruchtě. Další náklady vzniknou na statické zajištění kůru, zajištění elektroinstalace a ostatní úpravy. Sbírku v tuto chvíli podpořily už desítky subjektů, institucí a firem. Nadační fond Svatovítské varhany tak disponuje třetinou potřebných financí. Symbolickým prvním milionem přispělo Pražské arcibiskupství. Další prostředky na realizaci unikátních varhan jsou vybírány prostřednictvím veřejné sbírky Svatovítské varhany, kterou organizuje Nadační fond Svatovítské varhany. 

„Jít cestou národní sbírky je symbolické vzhledem k hluboké tradici, kterou má kolektivní úsilí v české historii. Veřejná sbírka postavila nejen budovu Národního divadla, ale byla také hlavním zdrojem financování během stavby svatovítské katedrály v 19. století. Katedrála díky tomu patřila všem a její symbol dalece přesahoval a stále přesahuje jakýkoli církevní rámec. Katedrála je dnes symbolem duchovního dědictví, kultury a historie,“ vysvětluje důvody veřejné sbírky kardinál Dominik Duka. 

Ke stavbě varhan zásadně přispívají instituce sdružené ve Společenství svatovítské katedrály, které má za úkol myšlenku šířit. Každá z nich se zapojuje ve svém duchu. „Společenství jsme založili v návaznosti na Jednotu pro dostavu Chrámu sv. Víta, kterou ustavil kardinál Schwarzenberg v polovině 19. století a která novou část katedrály dostavěla a také na ní sehnala finance,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund a iniciátor Společenství svatovítské katedrály.  

Národní technické muzeum již tuto sezónu představí varhany v rámci výstavy, nadační fond Bohemian Heritage Fund plánuje aukci děl současných českých umělců. Čeká nás také řada benefičních koncertů: v předvečer státního svátku, 27. října t. r., proběhne první z nich ve svatovítské katedrále. Koncert, jehož spoluorganizátorem je Dvořákova Praha, bude živě přenášet Česká televize (ČT2 od 20.00 hod) a diváci tedy budou mít možnost na varhany přispět nejen na místě, ale také on-line ze svých domovů. 

Benefiční koncert uspořádá také Česká filharmonie – 4. prosince v Dvořákově síni Rudolfina ve prospěch věci vystoupí varhaník a laureát několika mezinárodních soutěží Pavel Svoboda. Národní divadlo uspořádá benefiční varhanní koncert v historické budově Národního divadla v květnu 2018, Národní památkový ústav je pak organizátorem dalšího benefičního koncertu – v jednom z jím spravovaných objektů vystoupí ve prospěch varhan Česká filharmonie. 

Další z institucí sdružených ve Společenství šíří myšlenku ve svých okruzích: Hospodářská komora České republiky vyzve otevřeným dopisem své členy, aby se k projektu připojili, Svaz měst a obcí České republiky vyzývá k příspěvku jednou korunou za každého občana obce, Univerzita Karlova organizuje ve svých řadách sbírku na jednu z velkých píšťal. 

Příspěvek na varhany je možné poukázat na bankovní účet Nadačního fondu Svatovítské varhany, č. ú. 2109930876/2700.  

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas