15. května  2016 v 19:45  rubrika: Zprávy

Gita Zbavitelová: Britská Labouristická strana a antisemitismus

Kandidát na starostu Londýna, labourista Sadiq Khan - Foto: Jiří Hošek

Kandidát na starostu Londýna, labourista Sadiq KhanFoto: Jiří Hošek

Nebývale dramatické byly minulý týden volby starosty Londýna – a nejen proto, že o tuto funkci usilovali muslim a Žid. O dobrou pověst zároveň bojovala Labouristická strana kvůli rozšířenému antisemitismu.

Poslední místní a regionální volby v Británii provázel bezprecedentní skandál opoziční Labouristické strany. Těsně před nimi se ukázalo, že je prošpikovaná lidmi s antisemitskými a protiizraelskými názory, kteří se je ani nesnaží skrývat.  

Corbyn si může na čas oddechnout, neb revolta tradičních labouristů proti ultralevicovému vedení strany se odkládá - Foto:  ČTK/AP, Stefan Rousseau

Corbyn si může na čas oddechnout, neb revolta tradičních labouristů proti ultralevicovému vedení strany se odkládáFoto:  ČTK/AP, Stefan Rousseau

Kontroverzní smýšlení má ostatně i předseda Jeremy Corbyn, který nazývá „svými přáteli“ teroristická hnutí Hamás a Hizballáh. Jak upozorňují některé izraelské servery, „ryba smrdí od hlavy“.  

Labouristi však chtěli volby vyhrát, a tak Corbynovi nezbylo než proti antisemitům zakročit. Pozastavil členství muslimské poslankyni, která vyzývala k vystěhování Izraelců do Ameriky.  

Tentýž osud potkal bývalého starostu Londýna Kena Livingstonea, který prohlásil, že „Hitler byl sionista, než zešílel a povraždil šest milionů Židů“.  

Dále Corbyn pozastavil členství místopředsedkyni labouristické pobočky ve Wokingu za prohlášení, že „Židé mají velké nosy a vraždí utlačované“. Další představitelka strany zaplatila stejně za výrok, že „Hitler byl největší osobností v dějinách“, a za vyjádření naděje, že „Írán vymaže Izrael z mapy atomovou bombou“.  

Pozastavení členství postihlo i desítky labouristických členů nejrůznějších městských zastupitelstev; těsně před volbami unikla zpráva, že jich bylo až padesát. Podle deníku Daily Telegraph je to však „jen špička ledovce“, neboť antisemitismus je mezi labouristy velmi rozšířený.  

Jeremy Corbyn hlasitě ujišťoval voliče, že strana je „jednoznačně proti antisemitismu“, ale přiznal, že „určité antisemitské názory“ se v ní vyskytují. On sám se však odmítl zříci svých „přátel“ Hamásu a Hizballáhu; prohlásil, že dlouhodobě podporuje práva Palestinců a je třeba „jednat s každým“.  

Problém s antisemitismem nemají jen labouristé, ale celá Británie. Počet antisemitských útoků neustále roste; vloni jich bylo zaznamenáno okolo jednoho tisíce, o čtvrtinu víc než v roce předchozím. Množství fyzických napadení Židů dokonce stouplo o 50 procent.  

A labouristi, jimž bylo pozastaveno členství, nemají podle svých výroků problém jen s nenávistí vůči Židům, ale se samotnou existencí židovského státu. Livingstone v den voleb konstatoval, že „založení Izraele bylo obrovskou katastrofou“.  

Více než Khanova muslimská víra – nebo spíše identita – je relevantní jeho neideologičnost a pragmatismus - Foto:  ČTK/AP,  Jonathan Brady

Více než Khanova muslimská víra – nebo spíše identita – je relevantní jeho neideologičnost a pragmatismusFoto:  ČTK/AP, Jonathan Brady

Skandál v Labouristické straně ohrožoval šance jejího kandidáta na post londýnského starosty. Boj v metropoli se symbolicky odehrával mezi labouristou – muslimem, synem pákistánských přistěhovalců Sadiqem Khanem, a židovským konzervativcem Zacem Goldsmithem.  

Vyhrál Sadiq Khan – a všechny nesmírně překvapil. Jeho první veřejnou akcí byla účast na židovském ceremoniálu u příležitosti Dne holokaustu. Velmi ostře se vymezil vůči všem formám rasismu a odsoudil antisemitismus, zejména ve vlastní straně.  

Sadiq Khan po svém vítězství zopakoval, že chce „hlavně sjednocovat“ - Foto:  ČTK/AP, Yui Mok

Sadiq Khan po svém vítězství zopakoval, že chce „hlavně sjednocovat“Foto:  ČTK/AP, Yui Mok

Prohlásil, že je nepřípustné, aby před židovskými školami a synagogami museli hlídkovat policisté, a slíbil, že bude postupovat tvrdě vůči extremismu obecně. Chce navštívit Tel Aviv a budovat mezináboženské mosty.  

Paradoxně se tak nejráznějším zastáncem Židů možná stane první muslimský starosta Londýna v dějinách i západoevropské metropole vůbec.  

Měli Židé rádi Karla IV.? A kdo byla poslední pražská německy píšící spisovatelka? Celý pořad Šalom alejchem si kdykoli poslechněte v našem audioarchivu.
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas